Redakcja Polska

Szef NATO wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę. Wspomniał czasy zimnej wojny

17.09.2023 15:48
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Sojusz musi być przygotowany na długotrwałą wojnę na Ukrainie. W wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke polityk wezwał też Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Sojusz musi być przygotowany na długotrwałą wojnę na Ukrainie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Sojusz musi być przygotowany na długotrwałą wojnę na UkrainieBy Arno Mikkor (EU2017EE) - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62270366

Szef NATO Jens Stoltenberg nie krył nadziei, że Niemcy będą bardziej inwestować w obronę swojego kraju. - W czasie zimnej wojny wydatki na obronę w Niemczech stanowiły od trzech do czterech procent PKB. Udało nam się do tego doprowadzić wtedy, uda się i teraz - powiedział Jens Stoltenberg.

Przypomnijmy, że niedługo po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że jego kraj zwiększy wydatki na obronność. W 2022 roku RFN miała wydać na wojsko sto miliardów euro. Później jednak niemiecki rząd nie zawarł tego zobowiązania w projekcie ustawy budżetowej.

Szef NATO ocenił również, że pokój nastąpi dopiero, gdy podda się Rosja. Podkreślił również, że po zakończeniu wojny konieczne będą gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i zapewnił, że Ukraina ostatecznie znajdzie się w NATO.

Niemcy podzieleni

Tymczasem społeczeństwo niemieckie jest podzielone jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy podczas toczącej się tam wojny z Rosją. Z opublikowanego we wtorek sondażu German Marshall Fund "Transatlantic Trends" wynika, że  tylko 57 proc. Niemców opowiada się za udzieleniem Ukrainie pomocy finansowej na powojenną odbudowę. Natomiast ponad jedna trzecia ankietowanych - 38 proc., jest wyraźnie temu przeciwna.

Badania pokazują, że większość Niemców nie chce też Ukrainy w NATO, jak i w strukturach UE.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jens Stoltenberg NATO Niemcy

Samochody z rosyjskimi rejestracjami nie wjadą do Polski. Zakaz wchodzi w życie od niedzieli

16.09.2023 16:37
- Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Zakaz ten wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Ukraina dostała od USA drukarki 3D. Umożliwią tworzenie części zamiennych do broni wprost na polu walki

16.09.2023 14:22
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D klasy przemysłowej, które mogą produkować części zamienne do uzbrojenia wprost na polu walki - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie.

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

17.09.2023 11:00
Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Marszałek Elżbieta Witek: oddajemy cześć i chwałę wszystkim zamordowanym przez Sowietów

17.09.2023 11:22
- Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom - powiedziała w niedzielę w Legnicy do uczestników obchodów 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Gen. Roman Polko: plany obrony Polski na linii Wisły dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczałyby śmierć

17.09.2023 14:09
Plany obrony Polski od linii Wisły oznaczałyby śmierć dla mieszkańców wschodniej Polski i całkowite zniszczenie znajdującej się tam infrastruktury – powiedział gen. Roman Polko. Dowódca dodał, że u podstaw dyrektywy leżało likwidowanie jednostek wojskowych i osłabianie potencjału Wojska Polskiego.