Redakcja Polska

W Czechach upamiętniono ofiary wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński

27.01.2024 17:22
Polacy z Zaolzia oraz polscy dyplomaci uczcili w sobotę pamięć ofiar wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński z początku 1919 roku. Kwiaty złożono między innymi na zbiorowej mogile polskich żołnierzy w Stonawie.
Uroczystości w Stonawie
Uroczystości w StonawieŹródło: X/@PLinOstrava

Przewodniczący koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Stonawie Bohdan Prymus przypomniał, że w mogile pochowanych jest 20 polskich żołnierzy. - Z tych dwudziestu, siedmiu to byli żołnierze, którzy albo się poddali, albo leżeli ranni i zostali dobici. Stonawa jest świętym miejscem dla wszystkich Polaków Zaolzia - oświadczył Prymus.

Ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski powiedział na cmentarzu w Stonawie, że spór o Śląsk Cieszyński podzielił Polaków i Czechów. - Spór ten, niezwykle bolesny, nie przekreślił naszego przywiązania do ideałów. Już w okresie międzywojennym nie brakowało ludzi, którzy opowiadali się za pojednaniem. Nie za zapomnieniem, ale za pamięcią i pojednaniem - oznajmił dyplomata.Zdaniem przewodniczącego Prymusa obecne polskie i czeskie spojrzenia na historię różnią się, a wręcz dzieli nas stosunek do tego, o co chodziło w 1919 roku. - Strona czeska mówi, że walczono o przemysł, o kopalnie. Tak, rzeczywiście, to było bardzo ważne, ale myślę, że dla nas była najważniejsza walka o nas. O ludzi, Polaków tu mieszkających - powiedział szef koła PZKO i podkreślił, że Polacy nie walczyli o kopalnie.

Konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz zwróciła uwagę, że upamiętnienie polskich ofiar wojny o Śląsk Cieszyński w 105. jej rocznicę odbywa się nie tylko w Stonawie, ale także w innych miejscowościach, gdzie znajdują się groby żołnierzy. - W Olbrachcicach jest mogiła upamiętniająca dwóch poległych 26 stycznia 1919 roku szeregowych żołnierzy 12. Kompanii 8. Pułku Piechoty Wojska Polskiego. Jednym z nich jest Władysław Kubisz, personalia drugiego poległego nie zostały zidentyfikowane. W Suchej Górnej natomiast spoczywa w opisanej mogile Karol Siwek - nauczyciel, legionista - powiedziała Wołłejko-Chwastowicz.

Pomoc strażników ze Śląska

W ustaleniu lokalizacji mogił polskich żołnierzy pomógł Śląski Oddział Straży Granicznej, który przeprowadził kwerendę w polskich i czeskich archiwach. Funkcjonariusze Straży Granicznej asystowali przy sobotnich uroczystościach, zaciągając wartę honorową oraz wystawiając poczet sztandarowy.

Wojna ośmiodniowa, którą niektóre źródła określają jako siedmiodniową, rozpoczęła się 23 stycznia 1919 roku od ataku wojsk czechosłowackich na Bogumin. Zdaniem historyków była to reakcja na zapowiedziany pobór do polskiego wojska oraz wybory do Sejmu, które miały się odbyć na spornych terenach. Czechosłowackie wojska odnosiły na froncie większe sukcesy, ale 28 stycznia 1919 roku ich impet został powstrzymany podczas bitwy pod Skoczowem. W jej trakcie czechosłowacka armia pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej przystała na zawieszenie broni.

PAP/dad

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

26.01.2024 10:41
Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.

IPN opublikował pierwszy odcinek cyklu filmowego o Polakach ratujących Żydów

26.01.2024 13:40
Pierwszy odcinek cyklu filmowego "Nie tylko Ulmowie" można obejrzeć od piątku na kanale IPNtv. Film "Czerwone korale" przedstawia jedną z najkrwawszych zbrodni niemieckich dokonanych na Polakach ratujących Żydów.

32. Finał WOŚP. Orkiestra gra w Waszyngtonie, Chicago, Nowym Jorku czy Los Angeles

27.01.2024 11:50
W najbliższą niedzielę odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowana przez Jerzego Owsiaka akcja charytatywna organizowana jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W Stanach Zjednoczonych Orkiestra zagra w sobotę.