Redakcja Polska

Aleksandra Sadokierska i Mariusz Kamiński laureatami Melchiorów - nagród dla najlepszych reportażystów radiowych

18.11.2022 15:30
Melchiory 2022 wręczono podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Maciej Świrski podkreślił, że tematy poruszane przez tegorocznych najlepszych reportażystów radiowych dotyczą zarówno historii, jak i współczesności. Dodał, że wszyscy nagrodzeni dotknęli w swoich materiałach bardzo ważnych kwestii.
Audio
  • Wręczono Melchiory 2022 - nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Gala Polskich Reportażystów - wyróżnieni i nagrodzeni w konkursach
Gala Polskich Reportażystów - wyróżnieni i nagrodzeni w konkursach Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok została nagrodzona w kategorii Dokument za reportaż "Przewodniczka matek". Laureatka wyznała, że nagroda Melchiora to marzenie każdego reportażysty. Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin został nagrodzony w kategorii Reportaż za reportaż "To ostatnie takie trio".

W kategorii Inspiracja Roku nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice "za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia historii". Laureat powiedział, że bohaterowie jego prac to niezwykłe postaci, których historie warto pokazywać.

Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Historia kłamstw krwią haftowana" otrzymał nagrodę specjalną Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Reportaż i Dokument Radiowy.

To wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 roku, przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i Obławę Augustowską. Maciej Jastrzębski - dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej i wieloletni korespondent Polskiego Radia na Wschodzie dziękował Polskiemu Radiu.

Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu - powiedział przewodniczący Jury, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Krzysztof Gottesman, przewodniczący Jury

Członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Joanna Lichocka podkreśliła, że reportaż przetrwał dzięki mediom publicznym, i dodała, że Melchiory to najważniejsza nagroda reportażu radiowego w Polsce.

Celem konkursów oraz Gali Polskich Reportażystów "Melchiory" jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, uhonorowanie reportażystów innych mediów, motywowanie do artystycznych poszukiwań oraz wzajemnych inspiracji.

IAR/PP

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

17.11.2022 13:32
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

18.11.2022 12:44
Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

18.11.2022 15:00
17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.