Raport Białoruś

”Białorusinów prześladuje człowiek sowiecki”. Spektakl na podstawie książki Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:51
Premiera przedstawienia teatralnego na podstawie najnowszej książki znanej pisarki białoruskiej Swietłany Aleksijewicz "Czasy second-hand" odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Mohylewie na wschodzie Białorusi.
Fragment okładki polskiego wydania książki Czasy second hand. Koniec czerwonego człowieka
Fragment okładki polskiego wydania książki "Czasy second hand. Koniec czerwonego człowieka"Foto: Strona internetowa wydawnictwa Czarne

/

Jest to pierwszy na Białorusi spektakl na podstawie prozy autorki, która nie ukrywa bardzo krytycznego stosunku do obecnych władz kraju i której utwory od dawna nie są publikowane w państwowych wydawnictwach białoruskich.
Książka "Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka" słowami ludzi żyjących na obszarze byłego Związku Radzieckiego opowiada o wciąż trwającym dziedzictwie komunizmu. Na Białorusi opublikowało ją po białorusku małe prywatne wydawnictwo Łohwinau.
- Żyję we współczesnej Białorusi i niepokoi mnie to, co się dzieje dokoła, co się dzieje z nami, co się odbywa na Ukrainie, w Rosji i w naszym kraju - uzasadnił chęć wystawienia spektaklu na podstawie książki Aleksijewicz reżyser, aktor mohylewskiego teatru Uładzimir Piatrowicz.

Są pytania, nie ma odpowiedzi
Podkreślił, że być może w książce Aleksijewicz nie ma odpowiedzi na te problemy, ale są pytania.
- Te pytania stawiam ja sam, stawiają je bohaterowie spektaklu i chcę je zadać widzom: kim jesteśmy, jak się odnosimy do naszych czasów, do samych siebie, do innych ludzi, co nas nurtuje, czego się nie wyzbyliśmy - zaznaczył.
Według reżysera Białorusini "ciągle nie uwolnili się od człowieka sowieckiego". - To nas prześladuje. I to, co się teraz dzieje, na pewno jest pokłosiem tamtych czasów - podkreślił Piatrowicz, który wcześniej wystawił w Mohylewie m.in. przedstawienie o ataku terrorystów czeczeńskich na moskiewski teatr na Dubrowce w 2002 roku.
Aleksijewicz jest laureatką licznych nagród za granicą, m.in. prestiżowego niemieckiego wyróżnienia Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W ostatnich latach jest wymieniana wśród możliwych laureatów literackiego Nobla. Na Białorusi nie dostała żadnych oficjalnych nagród. W 2014 roku otrzymała jedynie nagrodę młodych niezależnych przedsiębiorców Brand Person.
W Polsce "Czasy second-hand" ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruscy tajniacy zainteresowali się Nagrodą Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:21
Przemowa pisarza i poety Uładzimira Niaklajeua w Mińsku, w ramach prezentacji kandydatur do Nagrody Giedroycia, została przerwana przez funkcjonariuszy służb białoruskich w cywilu - pisze agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:12
Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunizm to choroba chroniczna". Białoruska pisarka nagrodzona za książki o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:00
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz odebrała we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej w przekładzie na białoruski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:00
Nad przełożeniem wierszy polskiej noblistki pracowało 10 tłumaczy. To najobszerniejsze jak dotąd wydanie utworów Wisławy Szymborskiej w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nagrody dla obywatelskich liderów roku, za promocję białoruskości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 23:59
Nagrodzono darmowe kursy języka białoruskiego, organizację Art Siadziba za popularyzację białoruskiego wzornictwa i kampanię "Rozpoznaj w sobie Białorusina". Uhonorowano też grupę ekspertów broniącą Kuropat. Za najciekawsze wydarzenie uznano obchody rocznicy powstania styczniowego w Świsłoczy.
rozwiń zwiń