Raport Białoruś

Łukaszenka: możemy zmobilizować i uzbroić pół miliona Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 22:25
Rosja była i pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym Białorusi - oświadczył w orędziu do narodu i parlamentu Aleksander Łukaszenka. Zapewnił jednak, że jego kraj nie straci suwerenności w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Jesteśmy waszymi braćmi - zwrócił się Łukaszenka do Rosjan. - Zawsze byliśmy razem i będziemy razem. Ale pozwólcie nam mieć własny punkt widzenia - oświadczył szef białoruskiego państwa.
Jak przekonywał, Białoruś i Rosja "nie są sobie obce i łączy je wielowiekowa historia, wspólne wartości duchowe oraz mentalność". "Razem wywalczyliśmy wielkie zwycięstwo i razem budujemy przyszłość" - oznajmił.

Łukaszenka: nie ma zagrożenia
Według niego oponenci Białorusi straszą ją, że straci swoją niepodległość w tworzonej wraz z Rosją, Kazachstanem i Armenią EUG. Zapewnił jednak, że takie twierdzenia są bezpodstawne, a Białoruś czerpie korzyści gospodarcze z członkostwa w tej organizacji.
Podkreślił, że Białoruś jest niezawodnym ogniwem łączącym Wschód i Zachód oraz opowiedział się za zniesieniem sankcji i ograniczeń w międzynarodowej współpracy. Zaznaczył też, że jest dumny ze znakomitych stosunków nie tylko z Rosją, ale również z Chinami i Indiami.
- Poprawiają się stosunki z Unią Europejską - dodał, podkreślając, że Białorusi zależy na podniesieniu dwustronnej współpracy na nowy szczebel. Zaznaczył też, że mimo różnic zdań Białoruś nigdy nie stwarzała przeszkód dla europejskiego biznesu.
- Strategiczny cel białoruskiej polityki zagranicznej jest jasny: stworzenie optymalnej równowagi naszych interesów między różnymi ośrodkami siły i budowanie równoprawnej współpracy z wiodącymi graczami na scenie międzynarodowej - podsumował.

Szef państwa o mediach
Łukaszenka zaznaczył również, że międzynarodowa sytuacja zmusza kraj do wzmacniania potencjału obronnego.
- Możecie być spokojni - oznajmił. - W razie zaostrzenia sytuacji mamy plany zmobilizowania i uzbrojenia pół miliona Białorusinów. To wystarczająca siła, aby dać odpór wszelkim zamysłom i próbom agresji przeciwko Białorusi.
Łukaszenka poruszył też kwestię wpływu zagranicznych mediów na obywateli. Według niego Białoruś powinna w nowy sposób spojrzeć na ochronę swej przestrzeni informacyjnej. - Priorytetowym zadaniem jest osłona obywateli przed stosowaniem wobec nich technologii manipulacji - oznajmił.
Na Białorusi bardzo popularne są media rosyjskie i - jak wykazują sondaże opinii publicznej - mają one wpływ m.in. na to, jak społeczeństwo postrzega konflikt na Ukrainie. Jednocześnie władze karzą niezależnych dziennikarzy współpracujących z zachodnimi mediami bez akredytacji.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Borys Niemcow uważał Łukaszenkę i Putina za braci syjamskich”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:59
Białoruś straciła wraz z zabójstwem Borysa Niemcowa szczerego przyjaciela - oświadczył w sobotę białoruski opozycjonista Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która w 2013 r. podpisała z Niemcowem porozumienie o współpracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka jest wiernym sługą Putina i zagrożeniem dla wolnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:25
Aleksander Łukaszenka niszczy białoruski naród i jest adeptem rosyjskiego neoimperializmu. Demokratyczny świat również w swoim interesie powinien pomóc nam wrócić do Europy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji samolot Jak-130. Będzie zmontowany przez Rosjan w Lidzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne otrzymały od Rosji pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 - podało ministerstwo obrony Białorusi na swej stronie internetowej. Samolot dostarczono do Lidy, na zachodzie kraju, w częściach, a zmontują go rosyjscy specjaliści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nocne wilki” na Białorusi. Władze witały je kwiatami. Opozycja protestowała

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 09:00
Motocykliści z rosyjskiego klubu "Nocne wilki" w niedzielę dotarli do Mińska. Tam władze zorganizowały im przywitanie, ściągając aktywistów i młodzież szkolną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: protest opozycji przeciw "Nocnym wilkom". Działacze czekali przy czołgu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 10:15
Białoruscy działacze opozycyjni na przyjazd motocyklistów przygotowali symboliczny protest: czekali na nich przy czołgu, na którym wywiesili narodową biało-czerwono-białą flagę.
rozwiń zwiń