X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Tusk: otrzymaliśmy obiecujące sygnały od Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 13:04
Unia Europejska otrzymała obiecujące sygnały od Aleksandra Łukaszenki dotyczące sytuacji międzynarodowej w regionie - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w wywiadzie dla białoruskiego Radia Swaboda.
Donald Tusk
Donald Tusk Foto: consilium.eu

- Jest absolutnie widoczne nie tylko dla mnie - szczególnie jeśli chodzi o więźniów politycznych - że to [prawa człowieka] jest naszą zasadą i nic się tu nie zmieniło. Ale z drugiej strony, otrzymaliśmy pewne obiecujące sygnały z Mińska, od  (…)  Łukaszenki odnośnie do sytuacji międzynarodowej oraz geopolitycznego zamętu w tej części kontynentu - powiedział Tusk, pytany, czy uważa za rozsądne podpisanie jakiegoś porozumienia z Białorusią, skoro sytuacja w sferze praw człowieka w tym kraju wciąż jest dość trudna.

Tusk zaznaczył, że nie tylko dla niego było niespodzianką, iż Łukaszenka i rząd białoruski byli pomocni w sprawie tzw. porozumień mińskich dotyczących sytuacji w Donbasie. W Mińsku doszło do serii spotkań trójstronnej grupy kontaktowej ds. sytuacji na Ukrainie, podczas których jej członkowie (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donbasu podpisali memorandum i protokół. Dokumenty te przewidują m.in. zawieszenie broni i utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, jak również uwolnienie jeńców.

- Jestem przekonany, że powinniśmy być gotowi do okazania wdzięczności za tę część oficjalnych działań białoruskich, ale jeśli zobaczymy jakieś pozytywne propozycje, to sądzę, że powinniśmy otwarcie powiedzieć, że to właściwy kierunek. Wiadomo jednak, że prawa człowieka, demokracja i wolność dla zwykłych ludzi to nasze zasady i nic się tu nie zmieniło - powiedział Tusk.

Tusk o perspektywach europejskich Ukrainy. Gruzji i Mołdawii

Pytany o brak jasnych perspektyw członkostwa w UE dla takich państw jak Ukraina, Gruzja czy Mołdawia, miał powiedzieć, że Partnerstwo Wschodnie nie było oficjalną obietnicą członkostwa, a marzenie o nim jest zjawiskiem stosunkowo nowym.

- Ale przecież one - mam na myśli Gruzję, Mołdawię i Ukrainę - mają prawo do marzenia, europejskiego marzenia. I uważam za nasz obowiązek oraz traktuję to jako swój osobisty obowiązek, by nie dawać pustej obietnicy, że to będzie możliwe jutro czy pojutrze, tylko powiedzieć, że droga do Europy - co być może nie oznacza członkostwa w UE w przewidywalnej przyszłości - droga do europejskich standardów, do naszej kultury i wspólnoty politycznej może być w następnych latach nieformalna, ale z taką nadzieją i z naszą pomocą - podkreślił.

Pytany o szanse na wprowadzenie swobodnego wjazdu do strefy Schengen dla Gruzinów i Ukraińców w 2016 r., Tusk odparł, że wszystko zależy od starań i zdecydowania, ale oba kraje osiągnęły obiecujące postępy. - Mogę dziś powiedzieć, że nasza następna ocena być może nastąpi w listopadzie i jeśli postęp będzie równie obiecujący co obecnie, to rok 2016 r. jest zupełnie możliwy - powiedział.

Problem wolnych mediów

Tuska zapytano też, jak Unia Europejska może przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie w krajach Partnerstwa Wschodniego. Przyznał, że jest to poważny problem nie tylko we wschodniej części Europy, ale także w jej sercu, a UE otrzymała "oznaki i dowody na to, że Rosja ma wielki program dezinformacji i propagandy przeciwko Europie". Wyraził jednak przekonanie, że propaganda nie ma szans wobec prawdy.

- Oczywiście, są nam potrzebne środki techniczne, nie tylko radiostacja, telewizja czy internet, ale też stała współpraca między instytucjami i ośrodkami badawczymi, by dostarczać prawdziwą informację, statystykę na temat Europy, konfliktu na Ukrainie i inne tematy - powiedział Tusk.

Dodał, że UE rozpoczęła już realizację takiego projektu, a szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini "przygotowała niewielki zespół i prace trwają". "Jestem pewien, że w przyszłości zobaczymy wyniki tej konfrontacji między kłamstwem, dezinfoff7f4144-3eb8-40c5-b37e-3f367abdab63.file3d0fe7ce-9288-4103-938f-1799b10d2590.filermacją i prawdą" - ocenił Tusk.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białorusini skazani za szpiegostwo na rzecz Litwy. Mieli tworzyć siatkę wywiadowczą w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 20:16
Dwaj Białorusini zostali zatrzymani w 2012 roku, skazano ich na 10 i 8 lat więzienia. Jeden z nich to były wojskowy. Według KGB miał zbierać informacje o białoruskiej obronie lotniczej. Jeden z nich to były wojskowy, o drugim brak informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za artykuł dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 23:59
Dziennikarkę z Bobrujska sąd ukarał grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało w piątek Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: właściciele portali będą odpowiadać za komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 06:44
- Właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność za nieodpowiednie komentarze użytkowników - oświadczyła w poniedziałek minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podczas konferencji on-line na stronie agencji BiełTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie władze mogą zablokować niewygodne portale w kilka dni. Nowe prawo dotyczy też anonimizerów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 23:59
26 lutego wchodzi w życie postanowienie, które pozwala władzom Białorusi na szybką blokadę stron internetowych, a także narzędzi, które pozwalały obejść cenzurę władz - sieci Tor, anonimizerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji samolot Jak-130. Będzie zmontowany przez Rosjan w Lidzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne otrzymały od Rosji pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 - podało ministerstwo obrony Białorusi na swej stronie internetowej. Samolot dostarczono do Lidy, na zachodzie kraju, w częściach, a zmontują go rosyjscy specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi tuż przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 18:20
Rosyjskie wojska ćwiczą na Białorusi. Na poligonie pod Brześciem, a więc niedaleko granicy z Polską, zakończył się drugi etap rosyjsko-białoruskich manewrów wojsk desantowych. Bierze w nich udział około 400 osób.
rozwiń zwiń