Raport Białoruś

Szef BBN: kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:00
 - Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się w Brześciu nad Bugiem z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.
Sef BBN Paweł Soloch spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem
Sef BBN Paweł Soloch spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem ZasiemFoto: BBN/Twitter

NASZ WYWIAD
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

Tematem spotkania, które odbyło się w poniedziałek, była współpraca dwustronna oraz bezpieczeństwo regionu. W rozmowie z PAP szef BBN zwrócił uwagę na prezentowaną przez Białoruś gotowość do dialogu, którym – podkreślił - są zainteresowani także zachodni sojusznicy i partnerzy Polski, w tym USA.

- Władze Białorusi od pewnego czasu demonstrują gotowość do dialogu. Ważne, że ten dialog trwa, nie rezygnujemy z niego, nie rezygnując zarazem z pryncypiów; jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej; nasza ocena sytuacji na wschodzie jest zdecydowana i się nie zmienia – powiedział szef BBN.

- Z naszego punktu widzenia Białoruś to ważne państwo w regionie, z którym mamy wspólną historię. Jest powiązana sojuszem z Rosją, ale patrzymy na nasze relacje także w kontekście inicjatyw białoruskich, takich jak zaangażowanie Mińska w deeskalację napięcia wojskowego w Europie – powiedział.

"W pewnych obszarach możemy się zgodzić"

Zaznaczył, że "dialog to pewien proces i trudno, żebyśmy we wszystkim mieli identyczne zdanie". - Ale w pewnych obszarach możemy się zgodzić, na przykład co do tego, że przyczyną wzrostu napięcia i zwiększenia obecności wojskowej w naszym regionie jest rosyjska agresja na Ukrainę – podkreślił.

TYLKO U NAS
łukaszenka free 1200.jpg
Czego boi się Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o tym, jak wprawiano w ruch relacje z Białorusią

Zwrócił uwagę na wysyłane przez administrację Aleksandra Łukaszenki sygnały o gotowości do pogłębienia kontaktów z Zachodem, "czego wyrazem jest na przykład decyzja o przywróceniu przez USA placówki i rozmowy o delegowaniu ambasadora do Mińska".

Strona białoruska przedstawia też swoje propozycje mające na celu zwiększenie stabilności w regionie, chociażby dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego i walki z terroryzmem – powiedział Soloch.

Dodał, że rozmowa z Zasiem było pokłosiem wcześniejszych spotkań.

Poprzednio sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Białorusi rozmawiali podczas spotkania bilateralnego 30 sierpnia br. w Warszawie oraz podczas spotkania w formacie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy oraz Białorusi 31 sierpnia br., także w Warszawie.

PAP/agkm

<<< INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ekspert OSW: przywrócenie ambasadorów to ważny postęp w relacjach USA i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 15:48
- Przywrócenie ambasadorów po 11 latach przerwy jest wyraźnym sygnałem, że Białoruś i USA ufają sobie bardziej niż do tej pory - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Widać też, że USA uważnie przyglądają się Białorusi i postrzegają ją jako państwo suwerenne, zdolne do podejmowania decyzji – podkreślił analityk OSW. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja Rosji i Białorusi? Ekspert OSW: Putin chce sukcesu na 20 rocznicę ZBiR-u. Łukaszenka gra na czas

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 17:34
– Przeżyć noc i w dzień się utrzymać – to strategia Aleksandra Łukaszenki względem Rosji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert OSW Kamil Kłysiński. 8 grudnia w 20. rocznicę powstania Związku Rosji i Białorusi Władimir Putin chce podpisać mapy drogowe integracji obu państw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie przedłużymy kontraktu z Rosją. Odzyskamy wolność". Polska dywersyfikuje energię i walczy z Nord Streamem 2

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 17:47
- W 2022 roku nie przedłużymy umowy gazowej z Rosją  - taką zapowiedź złożył w tym tygodniu w Polskim Radiu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej. Dodał, że na sfinalizowanie ambitnej strategii potrzeba jeszcze trzech lat. Budujemy Baltic Pipe, poszerzamy moce terminali, dążymy do budowy huba dla naszej części Europy. Z powodzeniem dywersyfikujemy także dostawy ropy naftowej. To nie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

B. rosyjski wiceminister, opozycjonista: jest ryzyko połknięcia Białorusi, ale to nie Krym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:59
- Z jednej strony establishment w Rosji jest zły, że pieniądze płyną, a Łukaszenka robi co chce. Z drugiej strony wielu uznaje dotacje dla Białorusi za denerwujące obciążenie. Do tego nadmierna agresja w relacjach z Łukaszenką może Putina zbyt wiele kosztować – mówił portalowi PolskieRadio24.pl opozycjonista, kiedyś wiceminister energetyki, Władimir Miłow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stolik z Nord Streamem 2 się wywróci? Ekspert OSW: Dania robiła co mogła, ale piłka wciąż jest w grze

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 18:00
- Dania odwlekała decyzję w sprawie pozwolenia na budowę Nord Streamu 2 bardzo długo – ale w pewnym momencie nie miała innego wyjścia, musiała je wydać. Teraz jednak wedle duńskiego  prawa można zaskarżyć tę decyzję – i to tworzy potencjalnie szansę na dalsze opóźnienie budowy gazociągu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń