Raport Białoruś

Białoruś: są misie ze szwedzkiego desantu!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:10
Mieszkańcy jednej z dzielnic Mińska wybrali się na poszukiwanie misiów, zrzuconych nad Białorusią z awionetki. I znaleźli.
Nasza Niwa publikuje zdjęcie znalezionego misia
"Nasza Niwa" publikuje zdjęcie znalezionego misiaFoto: nn.by

Dwaj szwedzcy piloci z awionetki zrzucili na Białoruś około tysiąca pluszaków, trzymających transparenty wzywające do wolności słowa i demokracji. Początkowo nikt nie był pewien, czy można im wierzyć. Teraz ich słowa potwierdzają filmy z przelotu nad Białorusią, Białorusini zaczynają znajdować maskotki. Z kolei ze strony litewskiej przyszło potwierdzenie, że doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Białorusi. Zrzuty miały być dwa – jeden nad Iwieńcem, a drugi w rejonie południowym Mińska, w okolicy rezydencji Aleksandra Łukaszenki.

Pierwsze misie znaleźli mieszkańcy dzielnicy Mińska, rejonu Sucharawa. – Jak tylko się dowiedzieliśmy, że tutaj zrzucono misie, razem z kolegami poszliśmy ich szukać – powiedział redakcji „Naszej Niwy” mieszkaniec rejonu Sucharawa. –Tym bardziej, że rozpoznaliśmy na filmie naszą elektrociepłownię – dodał.

Jeden miś znalazł się na daczy, a drugi na dworze. – Szwedzi są lepsi niż Rust! – powiedział. Matthias Rust to niemiecki pilot, który w 1987 roku, w wieku 19 lat, lądował Cessną w okolicach Placu Czerwonego i Kremla. Leciał z Niemiec przez Helsinki do Moskwy.

Misie na milicji

Wcześniej ze świadkami pierwszego zrzutu misiów (nad Iwieńcem) rozmawiało Radio Swaboda. Wolha Gaławanawa powiedziała, że rano została wezwana na milicję i pytano ją, kto robił zdjęcia lotu samolotu nad Iwieńcem i jak wyglądał samochód tych ludzi. Wieczorem 4 lipca z kolei wypytywano ją, co dokładnie widziała, a na posterunku milicji mogła zobaczyć paczki z misiami i transparentami.

Wolha Gaławanawa dodała, że zrzut misiów wzywających do wolności słowa i demokracji widziało wiele osób, bo wówczas z rynku w Iwieńcu odchodziła marszrutka (autobus) do Mińska. Wielu ludzi wybierało się do pracy w stolicy. Iwieniec znajduje się około 80 km od Mińska.

Zdjęcia
Zdjęcia znalezionego misia opublikowala "Nasza Niwa"

 

agkm/nn.by/svaboda.org

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Poczobut opuścił areszt. Usłyszał zarzut zniesławienia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 16:34
Andrzej Poczobut powiedział portalowi polskieradio.pl, że przedstawione mu zostały zarzuty powtórnego zniesławienia Aleksandra Łukaszenki. Natomiast zmieniono środek zapobiegawczy - z aresztu tymczasowego na zakaz opuszczania Grodna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na trybunie VIP-ów w Kijowie Łukaszenka i Kola

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 07:11
Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka siedział na finałowym meczu Euro 2012 w loży dla VIP-ów obok prezydentów Gruzji, Armenii i Tadżykistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baszar al-Assad poprosi o azyl w Mińsku?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:43
Ucieczka Assada z kraju to według ekspertów jedna z możliwości zakończenia krwawego konfliktu w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnestia jeszcze nie weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 16:00
Projekt ustawy o amnestii znajduje się obecnie w administracji prezydenta – powiedział Radiu Swaboda szef prezydenckiej służby prasowej, Paweł Liochkij.
rozwiń zwiń