Raport Białoruś

W KGB awansowali urzędnicy z czarnej listy UE

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 20:42
Aleksander Łukaszenka awansował dwóch funkcjonariuszy KGB objętych sankcjami UE – piszą białoruskie portale. A jeden z nowych wiceszefów KGB zajmował się m.in. sprawą poszukiwania treści ekstremistycznych w książkach opozycyjnych i gazecie mniejszości polskiej z Grodna „Głos znad Niemna”.
Siedziba KGB w Mińsku
Siedziba KGB w MińskuFoto: Wikipedia/CC/Lamede

W piątek Aleksander Łukaszenka mianował nowych urzędników w KGB, komitecie pogranicznym Białorusi i w innych organach państwa.

Szef białoruskiego państwa mianował Igora Siergiejenko na stanowisko pierwszego zastępcy szefa KGB. Zastąpił on Wiktora Wiegierę, którego niedawno zwolniono ze stanowiska. Siergiejenko był wcześniej szefem oddziału KGB w obwodzie mohylewskim. Zastępcą szefa KGB został Igor Buśko, który wcześniej był naczelnikiem oddziału KGB w Brześciu.

Zobacz listę osób objętych sankcjami  (nowi wiceszefowie KGB pod numerem 61 i 63) (lista była uzupełniana, obecnie liczy ponad 230 osób ) >>>>

Jak zauważa portal Karta 97, Siergiejenko i Igor Buśko znajdują się na unijnej czarnej liście osób objętych sankcjami, z powodu naruszeń praw człowieka i represji przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu na Białorusi. Osoby z tej listy nie mogą wjeżdżać na terytorium Unii Europejskiej, a ich aktywa na terenie Wspólnoty są zamrożone.

Łukaszenka mianował szefem oddziału KGB w Brześciu Wiaczesława Jezierskiego, a w Mogilewie – Aleksandra Niewierowskiego.Zmiany kadrowe dotyczą też Komitetu Pogranicznego, Komitetu Śledczego, prokuratury i innych organów białoruskiego państwa. Listę zmian można znaleźć na portalu Karta 97 lub na stronie szefa białoruskiego państwa.
Portal ”Nasza Niwa” informuje z kolei, że Igor Siergiejenko ma 50 lat. Ukończył wydział historii na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w 1984 roku, Akademię Zarządzania przy prezydencie. Od 1988 roku pracuje w organach bezpieki. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Ma stopień generała majora.

Jak pisze portal „Nasza Niwa”, Igor Siergiejenko otrzymał stanowisko nie w związku z pracą w Mohylewie, a w Grodnie. W 2008 pod jego nadzorem toczył się proces, w którym dowodzono „ekstremizmu” m.in. w gazecie polskiej mniejszości „Głos znad Niemna”, w książce „Listy z lasu” opozycjonisty Pawła Siewiaryńca (obecnie odbywającego wyrok z powodu oskarżeń po 19 grudnia 2010 roku, demonstracji po sfałszowanych wyborach prezydenckich) i In. Wspomniane książki i gazety skonfiskowano u młodych ludzi na granicy, jednak sprawa nie skończyła się oskarżeniem.

Portal „Naszej Niwy” cytuje Andrzeja Poczobuta. – Grodno wydaje się dobrą placówką dla kadr KGB. Przed Siergiejenką, spośród funkcjonariuszy z Grodna, awans dostali Michaił Sworab i Wiktor Wiegiera. Jeśli chodzi o Siergiejenkę, nie wniósł tu nic nowego, wszystko już opracowali jego poprzednicy – mówi dziennikarz.
Z kolei Igor Buśko, jak pisze „Nasza Niwa”, pochodzi z Mińska. W KGB pracuje od 1985 roku. Szefował wydziałowi kontrwywiadu. Od 2010 roku był szefem brzeskiego obwodu KGB. Niedawno otrzymał awans na generała majora.

agkm/charter97.org/nn.by

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureat nagrody Giedroycia stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 16:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany, gdy prezentował książkę o sowietyzacji Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka zwolnił szefa KGB

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:45
Aleksander Łukaszenka odwołał ze stanowiska szefa KGB Wadzima Zajcewa. Sprawa ma podobno związek z tajemniczą śmiercią jednego z pułkowników KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: KGB przejął najlepsze tradycje czekistów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka złożył życzenia pracownikom Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) z okazji ich zawodowego święta. Stwierdził, że przejęli najlepsze tradycje z czasów sowieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB: hakerzy z Indii rozesłali SMS-y o dewaluacji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 20:23
Białoruskie KGB prowadzi dochodzenie w sprawie SMS-ów o mającej rzekomo nastąpić dewaluacji miejscowego rubla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ideolog Łukaszenki bez pracy za kontakty z USA?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 20:00
Na Białorusi zwolniono z pracy głównego ideologa Departamentu Badań Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej Hienadzia Pracharcoua
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed ambasadą milicja spisuje wchodzących

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 21:34
Przy ambasadach USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii w stolicy Białorusi stanęli milicjanci, którzy spisują z paszportów dane osób wchodzących – piszą białoruskie media niezależne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

42-latka oskarżona w sprawie wbuchu przy KGB

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 06:49
Białoruski Komitet Śledczy i miejscowa milicja poinformowały o wyjaśnieniu sprawy wybuchu pod siedzibą KGB w Witebsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB oskarża fotografów o ekstremizm. Za Belarus Press Photo

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 14:10
Białoruskie KGB znalazło w albumach Belarus Press Photo „nieprawdę o życiu białoruskiego narodu”. Oskarża fotografów o ekstremizm i wzywa do sądu organizatorów konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska milicja spisuje przed ambasadą. ”Jak w ZSRR”

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 15:00
Niezależny ekspert białoruski Waler Karbalewicz został zatrzymany przez milicję przed budynkiem ambasady Niemiec, gdzie miał umówione spotkanie. Milicjanci chcieli spisać jego dane, a bez tego nie zamierzali go przepuścić.
rozwiń zwiń