Apokalipsa według Zygmunta Krasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 12:00
19 lutego mija 210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego - wielkiego poety i dramaturga, jednego z największych twórców polskiego romantyzmu. To niewątpliwie najmniej znany z naszych wieszczów, choć właśnie jego można nazwać wieszczem w pełnym tego słowa znaczeniu. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy m.in. o filozofii Krasińskiego, wizyjnych scenach piekła i czyśćca oraz o współczesności poety.
Ślady zafascynowania Apokalipsą według Świętego Jana znajdziemy w całej twórczości Zygmunta Krasińskiego
Ślady zafascynowania Apokalipsą według Świętego Jana znajdziemy w całej twórczości Zygmunta KrasińskiegoFoto: Shutterstock/Catya Shok

Rewolucja francuska i koniec Rzeczypospolitej Obojga Narodów były wstrząsem dla Europy. W 1770 roku przyszedł na świat Hegel, twórca opartej na triadzie filozofii dziejów. Odrodziła się też myśl konserwatywna. Wojny napoleońskie, kolejne masakry: bunt tkaczy w Lyonie, stłumienie powstania listopadowego, rabacja galicyjska, wypadki Wiosny Ludów - ukazują dalszy rozpad dotychczasowego świata. Polscy poeci czytają "Boską komedię" Dantego

19 lutego 1812 roku w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński, jeden z największych poetów polskiego romantyzmu, dramatopisarz, prozaik, filozof, zaliczany w XIX wieku - obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza - do trójki polskich wieszczów. Jego najbardziej znanym utworem jest "Nie-Boska komedia", jednak tylko wtajemniczeni poloniści wiedzą, że zamiarem poety był tryptyk obejmujący filozofię dziejów, ale mówiący o współczesności.

W twórczości Krasińskiego znajdujemy ślady fascynacji Apokalipsą według św. Jana. Widać to również w jego korespondencji. Wiązało się to zarówno z zainteresowaniem epoką średniowiecza, jak i z poczuciem schyłkowości.

Apokaliptyczna wizja przyszłości to właściwie podstawowe zagadnienie literatury Zygmunta Krasińskiego. W przededniu 210. rocznicy jego urodzin przewodnikiem po filozofii, wizyjnych scenach piekła i czyśćca oraz po współczesności poety był prof. Józef Franciszek Fert.


Posłuchaj
20:24 Dwojka_Strefa_Literatury 2022_02_18-21-51-21.mp3 Apokalipsa według Zygmunta Krasińskiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Józef Franciszek Fert

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 06:00
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan N.", czyli jak Norwid nie został rosyjskim szpiegiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 05:55
Epoka politycznych niepokojów w Europie lat 40. XIX wieku w przedziwny sposób zbiegła się z młodością Cypriana Kamila Norwida. W dzień 202. rocznicy urodzin poety, przypominamy pewien brzemienny w skutki epizod jego biografii.
rozwiń zwiń