Strefa Schengen tylko dla przyjmujących uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:02
W 10. rocznicę swoich rządów Angela Merkel ogłosiła warunki działania strefy Schengen, które ściśle wiążą się z solidarnym podziałem uciekinierów z Bliskiego Wschodu.
Audio
  • Po wystąpieniu Angeli Merkel. Strefa Schengen tylko dla krajów przyjmujących uchodźców? (Puls świata/Dwójka)
Solidarny rozdział uchodźców (...) jest kwestią trwałego utrzymania systemu Schengen - powiedziała Angela Merkel 25 listopada w Bundestagu
"Solidarny rozdział uchodźców (...) jest kwestią trwałego utrzymania systemu Schengen" - powiedziała Angela Merkel 25 listopada w BundestaguFoto: PAP/EPA/MICHEL KAPPELER

Kanclerz Niemiec mówiła m.in. o tym, że kraje europejskie powinny być gotowe do przyjęcia stałego mechanizmu rozdziału uchodźców. Wprost sugerowała, że przyjęcie z góry ustalonej liczby ludzi jest konieczne, jeśli chcemy mieć w Europie strefę bezwizowego ruchu.

– Z punktu widzenia Niemiec to chyba jedyne rozwiązanie w tej chwili – stwierdził dziennikarz Piotr Jendroszczyk, tłumacząc, dlaczego Niemcy poczuli się zmuszeni do tego swoistego szantażu. Jego zdaniem nasz zachodni sąsiad wcale nie oczekuje jednak od Polski tego, by stała się "przechowalnią" uchodźców. Niemcom chodzi o znacznie szerszy kontekst tego problemu.

Czytaj więcej o problemie imigrantów w Europie >>>

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Piotr Jendroszczyk (dziennikarz "Rzeczpospolitej", wieloletni korespondent w Berlinie)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 17.45

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milion Afrykańczyków patrzy na Europę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 19:12
- Nie da się ludzi odciąć od marzeń. Nie da się im wybić z głowy prób zmiany swojego położenia – mówił afrykanista Jędrzej Czerep, komentując pierwsze ustalenia polityków zebranych na maltańskim szczycie ws. kryzysu migracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wsparcie Turcji rozwiąże kryzys uchodźczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:20
Na Malcie zakończyły się dwa szczyty w sprawie uchodźców - jeden unijny, drugi europejsko-afrykański. Liderzy państw Europy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nie przetrwa bez szczelnych granic?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 19:18
- W mojej ocenie ataki w Paryżu skończą myślenie o kryzysie imigracyjnym jako problemie humanitarnym, a uruchomią myślenie w kategoriach problemu bezpieczeństwa - mówił w Dwójce dr Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń