"Niepodległość Białorusi jest w niebezpieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:30
– Nawet białoruska władza, która tak długo zbliżała się do Rosji politycznie, ekonomicznie i militarnie, rozumie to zagrożenie – mówił Aleksander Milinkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi.
Audio
  • "Niepodległość Białorusi jest w niebezpieczeństwie" (Puls świata/Dwójka)
Aleksander Milinkiewicz w Brukseli w 2015 r.
Aleksander Milinkiewicz w Brukseli w 2015 r.Foto: European People's Party/wikimedia/CC BY 2.0

– Rosja próbuje zatrzymać rozwój współpracy Białorusi i Zachodu, przede wszystkim przez Polskę i z Polską – powiedział gość Dwójki. – Gdy Łukaszenka mówi o drugim skrzydle polityki zagranicznej, Moskwa czuje, że jej sąsiad nie jest tak blisko, jak by chciała. Rosja niby akceptuje formalną niepodległość Białorusi, ale zależy jej, by orbita tego państwa była całkowicie rosyjska – dodał.

Aleksandra Milinkiewicza zapytaliśmy też o to, co jego zdaniem w sytuacji zagrożenia suwerenności powinien uczynić polski rząd – czy ma rozwijać stosunki z Białorusią rządzoną autorytarnie przez Łukaszenkę? Polityk zauważył, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Aleksander Milinkiewicz (były kandydat na prezydenta Białorusi)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/ab

Czytaj także

Wierszyna. Mała Polska na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:00
- Mieszka tu około 500 Polaków. Odwiedziłem wszystkich na święta Bożego Narodzenia. W sumie to było 125 wizyt po kolędzie - w niektórych domach pozostali tylko wdowcy, w niektórych mieszkają wielodzietne rodziny - powiedział ojciec Karol Lipiński, opowiadając o Wierszynie, polskiej wsi na Syberii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rumuni chcą uzdrowienia sceny politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:00
- Ostatnie wydarzenia w Rumunii pokazały, że mamy do czynienia ze zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego. Choć premier wycofał się z kontrowersyjnej ustawy, ludzi nie chcą wrócić do domu i domagają się jego dymisji – powiedział prof. Adam Burakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Putin testuje Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 18:45
- Rosjanie bardzo wnikliwie obserwują to, co dzieje się teraz w Europie Zachodniej i w USA - podkreślała Olena Babakowa, komentując nasilenie się w ostatnim czasie walk w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziś łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:37
W 26. rocznicę powołania nieformalnego zrzeszenia między Polską, Węgrami i ówczesną Czechosłowacją w "Pulsie świata" omawialiśmy perspektywy dla dalszej współpracy tych krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NATO, UE i USA. Ciepłe słowa i twarde warunki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 18:32
Po 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz brukselskim spotkaniu wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a z Donaldem Tuskiem pytaliśmy w Dwójce o m.in. o przyszłe relacje Ameryki i Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Litwa potrafi obronić się przed Putinem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:00
- Głównym zadaniem dla rządu litewskiego jest teraz obrona kraju przed propagandą oraz groźbami hybrydowymi ze strony Rosji – powiedział dr Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
rozwiń zwiń