Aung San Suu Kyi. Noblistka w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 08:00
Przez lata stawiała opór dyktaturze wojskowej, była na ustach ludzi Zachodu jako przykład niezłomności i zasad, które doprowadziły do zwycięstwa demokracji w Birmie. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.
Audio
  • Aung San Suu Kyi. Noblistka w ogniu krytyki (Puls świata/Dwójka)
Demonstranci palą kukłę wyobrażającą Aung San Suu Kyi w proteście przeciw jej milczeniu w sprawie masakry birmańskich muzułmanów
Demonstranci palą kukłę wyobrażającą Aung San Suu Kyi w proteście przeciw jej milczeniu w sprawie masakry birmańskich muzułmanówFoto: PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Pojawia się coraz więcej głosów potępiających Aung San Suu Kyi - laureatkę pokojowej nagrody Nobla i liderkę Birmy - za milczenie w sprawie masakry mniejszości muzułmańskiej Rohingya. Wojsko birmańskie zabija członków wspólnoty, pali ich wioski i wypędza ich z kraju. Tylko w ciągu jednego dnia - z poniedziałku 4 września na wtorek 5 września - dom opuściło aż 37 tysięcy ludzi. Od początku konfliktu (czyli od końca sierpnia) z Birmy do Bangladeszu uciekło 125 tysięcy do Bangladeszu. 400 osób zginęło.

Co dzieje się w Republice Związku Mjanmy i jak tłumaczyć zachowanie czołowej polityk tego kraju? O to pytaliśmy dra Michała Lubinę, autora książki "Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: dr Michał Lubina (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zakończy się skandal wokół prezydenta Brazylii?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:00
- Społeczeństwo brazylijskie ma już dosyć korupcji i takiego kandydata domaga się na najbliższe wybory prezydenckie, które odbędą się w przyszłym roku - mówi prof. Lech Miodek, dyplomata i ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa-Azja. Jak wyglądają współczesne migracje?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:00
- Migracje azjatyckie odbywają się wewnątrz dawnego świata kolonialnego. Większość migrantów wywodzi się z dawnych kolonii brytyjskich. To dlatego, że Brytyjczycy sprzyjali niegdyś migracjom w obrębie swych posiadłości – powiedział Paraq Khanna z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny chcą być nowymi Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 08:00
– Na początku tego roku na Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Chin powiedział, że jego państwo broni wolnego handlu i jest za globalizacją – mówił Rafał Tomański, korespondent PAP w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy brazylijska ulica obali prezydenta Tremera?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:00
- Mimo że jest oskarżony o działania korupcyjne i przyjęcie bardzo wysokich łapówek, co poparto rzetelnymi dowodami, to brazylijska Izba Deputowanych odrzuciła wniosek o impeachment wobec Michela Temera - opowiadała Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA vs. Korea Północna. "Takich słów już dawno nie słyszeliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 08:00
- Na razie mamy do czynienia z wojną na słowa. Jednak ta eskalacja werbalna jest o tyle niebezpieczna, że w użyciu mamy język, którego w USA długo nie było, jeśli chodzi o Koreę -  mówił Marek Świerczyński o napięciach między Stanami Zjednoczonymi i Koreą Północną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn – Tokio. "Nowa polityka po Brexicie"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 10:00
– Brytyjczycy zarówno poprzez swoje działania, jak i retorykę starają się zrekompensować polityczny efekt Brexitu. Jednym z przejawów takiej taktyki może być zacieśnienie relacji z Japonią – powiedział dr Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń