"Hajstry" - książka o przeoczonych krajobrazach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 11:14
- Biorąc się za bary z pisaniem tej książki, trochę nie wiedziałem, co robię. Byłem dziennikarzem wprawionym w pisaniu o wiele krótszych form, choć wprawdzie obeznanym z tematyką ochrony przyrody. Nie były to więc dla mnie obce tematy, natomiast nie miałem zielonego pojęcia, czy podołam napisaniu tych dwustu czy trzystu tysięcy znaków - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Robiński o swojej debiutanckiej książce "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg". Tytuł właśnie doczekał się wznowienia.
W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki
W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotykiFoto: Grzegorz Krol/Shutterstock

Przez Polskę poza utartymi szlakami

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej... - czytamy w opisie książki "Hajstry".

Wydawnictwo to ukazało się w 2017 roku. Od tamtej pory Adam Robiński zdążył napisać dwie kolejne książki: "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" oraz "Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów". W środę (1.02) do księgarń trafiło zaś drugie wydanie jego literackiego debiutu.

Wątpliwości debiutanta

- "Hajstry" pisałem "na czuja", mając poczucie, że tematyka tej książki będzie bardzo niszowa. Zastanawiałem się, czy to do kogokolwiek trafi. Z tym debiutem jest zawsze trudno. Każdy autor ma anegdotę o tym, jak udało mu się zadebiutować. Pamiętam, jak, mając pomysł na książkę, napisałem jeden rozdział i wysłałem go chyba do wszystkich większych wydawców w Polsce. Dostałem dwie odpowiedzi. Pierwsza brzmiała, że to jest bardzo fajne, ale nikt tego nie kupi, a druga: "Super, bierzemy. Proszę pisać dalej" - wspominał gość Dwójki.

"Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" to nie jest przewodnik ani książka napisana przez podróżnika. - Zawsze się śmieję, że "Hajstry" mają mocne wejście w temat, bo to jest książka, która zaczyna się w Arktyce pod Wyszkowem. To osuszone bagno niedaleko Narwi, na które jedzie narrator. Dla mnie jest to sygnał dla odbiorcy, że w tej książce będzie pewna umowność, pewne nieoczywiste spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń - tłumaczył Adam Robiński.

Posłuchaj
14:51 Poranek Dwójki robiński 2.02.2023.mp3 Rozmowa z Adamem Robińskim, autorem książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Adam Robiński (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Wojciech Kilar bardzo dobrze znał Tatry". O górskich inspiracjach polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 17:00
- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pierwsze lato w moim życiu spędziłam na Mazurach". Jeziora inspirują artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 17:20
- Nad jeziora jeżdżę dosłownie od urodzenia. Pierwsze lato po narodzinach spędziłam na Mazurach. Przez całe dzieciństwo każdego lata jeździłam w okolice Ełku, do gminy Stare Juchy, nad jeziorem Ułówki. Najpiękniejszym zapachem z dzieciństwa, jaki wspominam, jest zapach wiatru znad jeziora - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w podróży "Za jeden uśmiech": dworce jak wizytówki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 17:15
- Dworzec był wizytówką, to był pierwszy budynek, z którym nawiązywano kontakt, przyjeżdżając do danego miasta - mówił podczas Dwójkowej wyprawy "Za jeden uśmiech" prof. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
rozwiń zwiń