Państwo pochyla się nad losem swych artystów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:19
Przed rozpoczynającym się w poniedziałek 4 września Ogólnopolską Konferencją Kultury o porozmawiamy z organizatorami tego wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Przedsięwzięcie ma na celu poznanie, przedyskutowanie oraz wcielenie w życie zamierzeń i realizacji potrzeb polskich środowisk artystycznych. Na Konferencję złoży się cykl 11 sympozjów, które odbędą się w różnych miastach na terenie Polski.

Przedmiotem debaty stannie się m.in. sam twórca, kwestie relacji pomiędzy państwem a jego działalnością artystyczną, obszary domagające się regulacji oraz wsparcia państwowego mecenatu, zagadnienia dotyczące roli kapitału prywatnego w rozwoju kultury oraz wzajemne zależności między twórcami a instytucjami oraz ich odbiorcami. Docelowo ma to prowadzić do zmian legislacyjnych, obejmujących w pierwszej kolejności podstawową w tym zakresie Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, jak również niezbędne modyfikacje powiązanych aktów prawnych, takich jak ustawy o prawie autorskim, emeryturach, samorządzie czy organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie.

O przedsięwzięciu porozmawiamy z minister Wandą Zwinogrodzką, Hanną Wróblewską, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, jedną z moderatorek konferencji poświęconej sztukom wizualnym, drem Arturem Szklenerem, dyrektorem Narodowego Instytut Fryderyka Chopina, odpowiedzialnym za panel muzyczny, oraz prof. Lechem Śliwonikiem odpowiedzialnym za sympozjum teatralne.

***

Na audycję w czwartek (31.08) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Michał Nowak.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: konferencja
Czytaj także

Minister Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:20
- Wolność twórcza ma szerokie granice, ale one istnieją. Będziemy w tej kwestii delikatni - deklarował wicepremier Piotr Gliński, komentując w Dwójce "awanturę" wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawiając priorytety nowej polityki kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister kultury: nie zajmujemy się tylko historią

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 19:00
- Zdecydowaliśmy się współprowadzić Warszawską Operę Kameralną, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Polski w Warszawie czy Orkiestrę Kameralną Amadeus - wyliczał Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opowiadając o inicjatywach ministerstwa niezwiązanych bezpośrednio z polityką historyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 19:45
- Fakt, iż Skarb Państwa nabył tę kolekcję powoduje, że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, ponadto w ten sposób dojdzie do przyspieszenia pełnej ekspozycji kolekcji – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń