Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

"To zaszczyt życia". Medal Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda

- Wszystko, co rząd USA zrobił dla Polski od 1989 roku, szło zgodnie z zasadniczym założeniem Jana Nowaka, że Polska może odnieść sukces i być wolna. A skoro Polska może - może cała Europa - mówił wyróżniony Medalem Kuriera z Warszawy Daniel Fried, amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. W cyklu "Rozmowy po zmroku" zaprezentowaliśmy relację z uroczystości wręczenia medalu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Daniel Fried Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Jan Ołdakowski Jałta

Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych Nagrody Mediów Publicznych 2022 Łukasz Borowicz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Krzysztof Herdzin

Nagrody Mediów Publicznych. Nominowani w kategorii Słowo

W kategorii Słowo na Nagrodę Mediów Publicznych szansę mają: poeta, pisarz, autor tekstów piosenek i dziennikarz Ernest Bryll, socjolog i publicysta Andrzej Zybertowicz oraz prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak. W poniedziałek (28.11) poznaliśmy tegorocznych nominowanych, 5 grudnia poznamy laureatów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Surmacz PAP Andrzej Zybertowicz Ernest Bryll

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak Anna Lisiecka wspomnienie

Paweł Skawiński: nauczyłem się czytać przyrodę

- Wyjście w Tatry nazywam unieważnieniem rzeczywistości - mówił Paweł Skawiński, doktor nauk leśnych, przyrodnik i ratownik górski. - Musimy w pewnym momencie stanąć, odrzucić to, co z nami jest, do czego jesteśmy "przyklejeni" i co jest dla nas konieczne; pośpiech, zgiełk, zaradność. Spowolnić i przestawić nasz odbiór na zupełnie inne obiekty i wartości - opowiadał w jednej z gawęd z cyklu "Zapiski ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Tatry TOPR góry

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Willa "Palace" - świadek gehenny wojennej w Zakopanem

- Szacuje się, że między sto a czterysta osób zostało tam zamordowanych. Nie znamy dokładnej liczby, cały czas to badamy. Budynek jest pomnikiem pamięci martyrologicznej - mówił o willi "Palace" w Zakopanem Michał Murzyn pracujący na stanowisku Głównego Inwentaryzatora w Muzeum Tatrzańskim, wcześniej zatrudniony w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane II wojna światowa muzeum Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Podhale

"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka. "To także opowieść o dzieciach w nas"

- Szczególnie ciekawe jest podejście reżyserki Agnieszki Glińskiej, że tak naprawdę ta opowieść o dzieciństwie jest też opowieścią o dzieciach w nas; o ludziach dorosłych, którzy zachowali dziecko w sobie. Jest więc opowieścią nie tylko o dzieciach i dla dzieci, ale także opowieścią o dorosłych i dla dorosłych - mówiła w radiowej Dwójce Aleksandra Rembowska, kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie. W Dniu Dziecka na tej scenie odbędzie się premiera "Dzieci z Bullerbyn".
Zobacz więcej na temat:  dzieci KULTURA spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka dzień dziecka Astrid Lindgren

Ander Izagirre laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

- Gdy spędza się dużo czasu z bohaterami, których życie się opisuje, przeżywa się trudne emocje. Wydaje mi się jednak, że właściwe podejście i profesjonalizm wymagają umiejętności spojrzenia na chłodno na trudny temat. Gdy pozwolimy, by emocje nas zdominowały, będzie to ze szkodą dla rezultatów naszej pracy - mówił w Dwójce Ander Izagirre - baskijski reporter, laureat 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi".
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Ander Izagirre

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Romain Gary Francja Agata Tuszyńska literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem

- Polska architektura wypoczynkowa nie była tak ograniczana, jak inne dziedziny tej sztuki przez znaczną część XX wieku. Ona pokazuje, jak zawsze ważne dla architektów było powiązanie budynków z przestrzenią lokalną, tego możemy się też uczyć dzisiaj. Niestety duże obiekty obecnie rządzą się wytycznymi komercyjnymi i trochę zgubiły walor, o którym chcemy opowiadać - mówił na antenie Dwójki Michał Duda, jeden z kuratorów polskiej ekspozycji nagrodzonej na EXPO 2020 w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA