Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

Muzeum II Wojny Światowej. Prof. Rafał Wnuk: wystawa stała odzyska pierwotny kształt

- Zastałem muzeum funkcjonujące troszeczkę na zasadzie obrony pewnej tradycyjnej wizji myślenia o tym, czym jest muzeum, czym jest tożsamość. Wyczuwalna jest atmosfera troszeczkę oblężonej twierdzy. Nie mówię o ludziach, tylko o sposobie opowiadania o przeszłości - mówił w Dwójce prof. Rafał Wnuk, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Rafał Wnuk historia Polski Dwójka KULTURA

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura poezja Dwójka pisarze i poeci

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wielkanoc zwyczaje tradycja kultura ludowa

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Wiesław Molak Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

Szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków: dziedzictwo lokalne dla nas Polaków jest najważniejsze

- Deklarujemy, że zabytki są dla nas bardzo ważne. Jednak na pytanie, jak oceniamy swoją wiedzę o zabytkach, tylko 3 procent z nas odpowiada, że wysoko. 3 procent do 90 procent, dla których zabytki są ważne. To zabawne - mówił w Dwójce Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków plakat konkurs zabytki Dwójka badanie KULTURA

Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda BBC nagroda słuchowisko Teatr Polskiego Radia Zamojszczyzna Waldemar Modestowicz Dwójka KULTURA Studio Reportażu i Dokumentu

"Jerzy Trela - Tak to czuję". Kuratorka: ta wystawa oparta jest na głosie i twarzy

W Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję". - Zastanawiałam się, jak Jerzy Trela jest pamiętany przez odbiorcę. Dlatego wystawa oparta jest o głos i o twarz. To były najmocniejsze atuty tego aktora - mówiła w "Poranku Dwójki" kuratorka Anna Litak.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego TEATR KULTURA Dwójka Stary Teatr w Krakowie Jerzy Jarocki Konrad Swinarski

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Muzeum Literatury Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA

Wystartował festiwal Misteria Paschalia. "Zapamiętam ten dzień na całe życie"

- Ludzie z całego świata przyjeżdżają, by słuchać wykonań Jordiego Savalla. Na Pasję według św. Jana pod jego kierownictwem czekaliśmy w Krakowie dosyć długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości na festiwalu Misteria Paschalia. W niedzielę (24.03) zainaugurowano wydarzenie zaliczane do jednych z najważniejszych w Europie w kategorii muzyka dawna.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Jordi Savall Dwójka Magdalena Łoś MUZYKA Jan Sebastian Bach KULTURA Kraków

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Joanna Mytkowska wystawa Warszawa architektura sztuka współczesna Studio Eksperymentalne Polskiego Radia MSN

"Urzeczeni" - wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka: Tatry wciąż pociągają artystów

- Niektórzy polują na pewien kadr całymi dniami, inni różnie przetwarzają jeden motyw, tworzą całą tematyczną serię. Tatry to góry piękne i zmienne, czasami groźne, a groza też pociągała artystów, szczególnie tych XIX-wiecznych - mówiła w Dwójce Zofia Radwańska, kuratorka wystawy "Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański".
Zobacz więcej na temat:  Tatry malarstwo Dwójka Zakopane Leon Wyczółkowski

Goralenvolk - gdzie leży prawda o ciemnej karcie w historii Podhala?

- Myśląc o II wojnie światowej, przede wszystkim myślę o ludziach. O ludziach uwikłanych w dramat wojny. O tych trudnych wyborach, bo przecież wiemy, że wojna jest złem, a zło rodzi zło. Dzisiaj może niektórym łatwo przychodzi osądzanie innych, ale kiedy popatrzymy na to, jak złożona była sytuacja w czasie II wojny, to przede wszystkim powinniśmy pochylić się nad człowiekiem - mówiła w audycji poświęconej akcji Goralenvolk prof. Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Podhale II wojna światowa Zakopane III Rzesza nazizm Dwójka Goralenvolk

Prof. Rottermund: walorem rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie były rzeczy oryginalne

- Były elementy, które się zachowały in situ, czyli na miejscu, jak piwnice czy nawet fragment murów. Były też takie, które zostały wymontowane w 1939 roku, ale też później. Były one  przechowywane w różnych miejscach przez okres okupacji, a następnie w latach 40. i 50., po to, żebyśmy mogli użyć ich później w czasie odbudowy - mówił w Dwójce prof. Andrzej Rottermund, tegoroczny laureat Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  dziedzictwo narodowe Zamek Królewski Aleksander Gieysztor Andrzej Rottermund Warszawa Dwójka KULTURA Stanisław Lorentz nagroda Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

Wystawa "Datament" w Zachęcie. Kształty domów z czterech krajów świata [WIDEO]

- Średnie domostwo z Meksyku, które pokazujemy, ma 140 mkw. Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - mówił w Dwójce architekt Marcin Strzała, współautor projektu "Datament".
Zobacz więcej na temat:  architektura mieszkanie mieszkania Zachęta wystawa galeria Marcin Strzała