Polskie Radio
Section05
Maria Furdyna

Składka zdrowotna na nowo. "Zamożni zapłacą mniej"

- NFZ dostanie mniej środków, to może być ok. 5 mld złotych a pamiętajmy, że dostał on bardzo dużo nowych zadań w poprzedniej kadencji Sejmu. Tu nagle okazuje się, że będzie miał mniejsze wpływy, które trzeba będzie uzupełnić. Może to nastąpić z podatków, które jednak mają charakter regresywny, są skuteczniej ściągane z osób relatywnie uboższych - mówiła o nowych propozycjach naliczania składki zdrowotnej dr Maria Libura (Uniwersytety Warmińsko-Mazurski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna podatki składka zus

"Będzie bezpieczniej". Ekspert o samochodach autonomicznych

- Proces ten będzie toczył się w kilku etapach. Najpierw będą to drogi poza miastami, gdzie ten ruch jest uporządkowany, potem będą to pojazdy komunalne czy pojazdy transportu zbiorowego, dopiero na samym końcu miasta, gdzie jest najwięcej chaotycznego ruchu na drogach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Ślęzak, szef Instytutu Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna pojazdy autonomiczne motoryzacja

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. "Możliwy zbieg okoliczności"

- Czasem takie zdarzenia są prowokacją czy zrzucaniem winy na drugą stronę, ale w tym wypadku nie mamy z tym do czynienia, Izrael przyjmuje odpowiedzialność i próbuje wyjaśnić, jak do tego doszło. Być może zawiodły procedury wewnętrzne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski), komentując izraelski nalot na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w wyniku którego śmierć poniósł m.in. polski obywatel.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy ŚWIAT USA Maria Furdyna Maciej Milczanowski

PR24 Pomoc dla Ukrainy. "Przed Europą stoi ogromne wyzwanie"

- Ukraina potrzebuje dostaw tu i teraz, by działać na bardzo długim froncie. Ten front jest tak rozciągnięty, że ilość sprzętu i innych środków wielokrotnie zwiększa zapotrzebowanie, któremu Europa nigdy nie była w stanie sprostać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog (Uniwersytet w Białymstoku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa NATO Daniel Boćkowski Maria Furdyna

PR24 Zerowy VAT na żywność. Ekspert: tymczasowe rozwiązanie

- Wprowadzenie przez Mateusza Morawieckiego obniżonej stawki było tylko tymczasowe, było wynikiem tego, że nie radzono sobie z inflacją. Jednym z najlepszych narzędzi pozwalających obniżyć jej dynamikę było obniżenie podatku VAT, bo to automatycznie obniża czynnik inflacyjny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Jankiewicz, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja vat żywność podatek VAT NBP Maria Furdyna

PR24 "Polskie interesy na pierwszym miejscu". Dr Aleksander Olech o wizycie prezydenta Dudy w Afryce

- Kwestie bilateralne to jest to, o czym powinniśmy przede wszystkim myśleć. Jadąc do kraju afrykańskiego, nie powinniśmy, nie możemy być czyimś adwokatem, tylko mówimy o własnych sprawach, po to jedzie tam prezydent Polski, premier czy przedstawiciel rządu - mówił w Polskim Radiu 24  dr Aleksander Olech (portal defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Maria Furdyna Afryka Wschodnia Afryka Andrzej Duda

PR24 "Do stracenia mamy wszystko". Ekspert o bezpieczeństwie podczas górskiej turystyki zimą

- Niestety, bardzo mało osób ma świadomość tego, jakie zagrożenia są w górach. Dużo osób jedzie w góry, patrząc na to, co dzieje się w mediach społecznościowych, gdzie oglądają ładne widoki i nie zastanawiają się nad tym, jakie czyhają na nich zagrożenia, chcą realizować swoje cele, które są nieadekwatne do ich umiejętności i warunków, jakie panują w górach - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Kowalski (Polski Związek Alpinizmu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna góry TOPR Tatry społeczeństwo

PR24 "Wybory w USA wygrywa się polityką krajową". Dr Kwiatkowski o rywalizacji Bidena z Trumpem

- Dzisiaj punktującym Joe Bidena jest były prezydent Donald Trump, który też ubiega się o reelekcję. Jemu jest bardzo łatwo, z miejsca, w którym teraz jest, powiedzieć, że on wojnę w Ukrainie zakończyłby w jeden dzień, czy że magiczne rozwiązanie wszystkich innych konfliktów - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Stany Zjednoczone Joe Biden wybory prezydenckie w USA USA Ameryka Północna ŚWIAT Maria Furdyna

PR24 "Prezydent chce pokazać, że jest aktywnym graczem". Prof. Łukasik-Turecka o Radzie Gabinetowej

- Ustalenia Rady Gabinetowej nie będą prawnie wiążące, one cały czas mają charakter polityczny. Możemy mówić o wspólnych ustaleniach, może opracowaniu strategii, prezydent ma także prawo domagać się od rządu informacji na tematy, jakie go interesują - wyjaśniała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Łukasik-Turecka, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.
Zobacz więcej na temat:  Maria Furdyna

PR24 Konferencja "ZmieńMY edukację". Paweł Mrozek: chcemy odchudzić podstawę programową

- Nie chcemy, żeby po tym wydarzeniu zostało tylko zdjęcie polityków z uczestnikami, ale coś merytorycznego, żeby później można było powiedzieć władzy: "sprawdzam". Dlatego stworzyliśmy pakt edukacyjny, to dzieło kilkudziesięciu organizacji samorządowych wraz z ekspertami - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mrozek, założyciel Akcji Uczniowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

PR24 "Element szerszej wojny informacyjnej". Ekspert o wstrzymaniu finansowania dla agencji ONZ

- Uważam, że to jest element szerszej wojny informacyjnej i tutaj Izrael interes ma też w tym, żeby podważyć wiarygodność tej agencji, ponieważ raportuje ona niekorzystne dla niego kwestie praw człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Gorgol, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Egipt ŚWIAT Maria Furdyna

PR24 NATO spodziewa się ataku Rosji? Prof. Boćkowski: płynie informacja, że czas pokoju się skończył

- To, co idzie w eter, to jest informacja, że czas świętego spokoju, czas permanentnego pokoju, czas, kiedy wojsko nie miało znaczenia, bo Europa miała być kontynentem bez wojen - on się definitywnie skończył - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, komentując medialne doniesienia dotyczące możliwego ataku Rosji na NATO w najbliższych latach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna Daniel Boćkowski NATO bezpieczeństwo wojsko Rosja ŚWIAT Europa

PR24 Napięte relacje koalicji z prezydentem. Dr Anusz: to nas przybliża do przedterminowych wyborów  

- Kalendarz konstytucyjny jest nieubłagany. Mówi, że jeśli ustawa budżetowa nie będzie na biurku prezydent 29 stycznia, to prezydent może rozwiązać parlament. W sytuacji dodatkowego napięcia związanego z aresztowaniem posłów Kamińskiego i Wąsika może to doprowadzić do sytuacji swoistej dogrywki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog (Instytut Józefa Piłsudskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Wąsik Sąd Najwyższy sądownictwo POLSKA Czesław Mroczek Mariusz Kamiński Maria Furdyna

Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii

Od miesiąca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa odczuwają efekty brexitu. Mimo, że kraj opuścił Unię Europejską rok temu, cały czas trwał okres przejściowy i reguły się nie zmieniały. Od nowego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. O sytuacji Polaków na Wyspach w magazynie polonijnym "Polacy w świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Maria Furdyna Wielka Brytania Brexit

"Jest tęsknota za krajem w tym okresie". Polacy w USA świętują Boże Narodzenie

- Próbujemy obchodzić święta na tyle "po polsku", na ile możemy. Jest w tym okresie tęsknota za krajem, ale mamy polski sklep, mamy znajomych Polaków, staramy się utrzymywać tradycję - mówi Polskiemu Radiu 24 Waldek, Polak mieszkający w USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Edyta Poźniak Boże Narodzenie święta Maria Furdyna USA Stany Zjednoczone ŚWIAT Ameryka

11 listopada na Litwie. Jak w czasie pandemii świętowano odzyskanie niepodległości?

W minionym tygodniu Polacy obchodzili Święto Niepodległości. 11 listopada to data niezwykle ważna dla rodaków mieszkających w kraju, ale także dla Polonii rozsianej po całym świecie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak świętowany w tym roku na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Polacy za granicą 11 listopada Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Edyta Poźniak Maria Furdyna