Polskie Radio
Section05
Anna Moskwa

FELIETON Berlin zablokuje budowę elektrowni atomowych w Polsce. Felieton Miłosza Manasterskiego

W przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę usłyszeliśmy wyrażone wprost groźby ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Elektrownie atomowe mogą mieć Francuzi, Czesi, Szwedzi, Holendrzy czy Belgowie. Tylko Polakom na nie Niemcy nie pozwolą - pisze w swoim nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Anna Moskwa Nord Stream 2 Rosja Unia Europejska miłosz manasterski Polska w Unii Europejskiej

Transformacja energetyczna. "Polska idzie swoją drogą, nie przeprowadza transformacji za wszelką cenę"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka odnawialne źródła energii Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Co z karami za Turów? Minister Anna Moskwa liczy na elastyczność TSUE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma nadzieję, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejdzie elastycznie do kwestii kar ws. kopalni Turów. W zeszłym roku Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niezastosowanie się do postanowienia o zaprzestaniu wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów GOSPODARKA POLSKA Czechy Anna Moskwa

"Muszą szczegółowo się rozliczać". Anna Moskwa o środkach przekazanych Czechom ws. Turowa

- Czesi muszą się szczegółowo rozliczać z wydatkowania przekazanych przez Polskę kwot - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Minister w wywiadzie dla TV Trwam wskazała, że część z przekazanych przez stronę Polską 45 mln zł, Czesi mogą przeznaczyć na inwestycje po swojej stronie, pod warunkiem, że są one związane z przedmiotem zawartej umowy międzyrządowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa Turów Czechy

Porozumienie ws. Turowa. Anna Moskwa: złożymy wniosek o wycofanie nałożonych wcześniej kar

- W momencie wycofania skargi z TSUE sprawa jest zamknięta - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, mówiąc o porozumieniu w sprawie Turowa. - Zgodnie z umową strona czeska zaraz po otrzymaniu od nas przelewu jest zobowiązana do wycofania skargi z TSUE. Czesi pokazywali nam wczoraj przygotowany wniosek w tej sprawie – dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Turów Czechy Anna Moskwa kopalnia Turów Katarzyna Gójska

Czechy jeszcze dziś wycofają skargę z TSUE? Anna Moskwa: po naszej stronie przycisk został wciśnięty

- Wycofanie przez Czechy skargi do TSUE w sprawie Turowa jest - w wariancie bardzo optymistycznym - możliwe jeszcze dziś - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Potwierdziła, że Polska wypełniła już swoje zobowiązanie i przelała środki finansowe przewidziane w polsko-czeskiej umowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Turów kopalnia Turów Ministerstwo Klimatu i Środowiska Czechy Anna Moskwa Trybunał Sprawiedliwości UE

Tusk złamał konstytucję, zgadzając się na unijny system handlu emisjami? Ziobro: złożę w tej sprawie wniosek do TK

- Przygotowuję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który sprawdzi, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu EU ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszył Konstytucji RP - powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Donald Tusk emisja co2 Anna Moskwa

Dodatek osłonowy. Anna Moskwa: będzie go mogło otrzymać ponad 50 proc. gospodarstw domowych

Minister klimatu i środowiska przekazała w poniedziałek, że ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło złożyć wnioski o dodatek osłonowy i otrzymać wsparcie. Anna Moskwa podkreśliła, że jest to jeden z kluczowych elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska tarcza antyinflacyjna ceny finanse społeczeństwo

"Mój prąd". Anna Moskwa podała kwotę, jaką wsparty zostanie rozwój fotowoltaiki

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowano budżet w wysokości miliarda złotych. - Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka prąd fotowoltanika Anna Moskwa energia odnawialna GOSPODARKA