Polskie Radio
Section05
Dariusz Piontkowski

Edukacja dla dzieci z Ukrainy. MEiN: nauka polskiego i wyrównanie różnic programowych

- Każdy oddział przygotowawczy będzie otrzymywał dodatkowe środki tak, aby pokryć koszty zatrudnienia dodatkowych nauczycieli i pomocy nauczycieli w roli tłumaczy - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. W szkołach mają być też zatrudnione osoby, które pomogą w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja wojna 2022 Ukraina szkoła Dariusz Piontkowski dzieci NAUKA

Wiceminister o wecie prezydenta ws. noweli Prawa oświatowego

Andrzej Duda podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. - Można odnieść wrażenie, że w tym wypadku prezydent słuchał głównie argumentów jednej strony - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski edukacja NAUKA szkoła Krzysztof Świątek Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

"Chcemy, aby rodzice mogli decydować o zajęciach". Wiceszef MEiN o nowelizacji prawa oświatowego

- Nie ograniczamy uprawnień dyrektorów szkół. Raczej pozwalamy kuratorowi oświaty na to, aby mógł interweniować w sytuacjach szczególnych. W nowelizacji chodzi o to, aby rodzice mogli w pełni świadomie decydować o tym, czy ich dzieci powinny uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez organizacje pozarządowe - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nowelizacja prawa oświatowego. Piontkowski: zapisy wynikają z propozycji i uwag rodziców

- Uznaliśmy, że trzeba wprowadzić jakieś jednoznaczne zasady mówiące o tym, jakie organizacje mogą prowadzić zajęcia w szkołach - mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski na antenie Radia Gdańsk. Zaznaczył, że nowe regulacje w prawie oświatowym "wynikają z propozycji i uwag rodziców", które napływały do resortu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła ustawa Dariusz Piontkowski rodzice

Nauka zdalna nie dla wszystkich uczniów. Piontkowski: dla najmłodszych jest najmniej efektywna

Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych do 27 lutego pozostaną na nauce w formie zdalnej. W przypadku najmłodszych klas nauka w formie stacjonarnej pozostanie utrzymana. - W przypadku najmłodszych uczniów najtrudniej odbywać zajęcia w formie zdalnej, tam nauka zdalna jest najmniej efektywna, na co wskazuje praktyka i specjaliści - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szkoła Koronawirus w Polsce obostrzenia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Piontkowski edukacja

POLSKI ŁAD Ulga w Polskim Ładzie wpłynie korzystnie na pensje nauczycieli? Wiceszef MEiN wyjaśnia

- Nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczące sposobu rozliczania podatku i będą chcieli mieć co miesiąc rozliczaną ulgę wynikającą z dużej kwoty wolnej od podatku, będą mogli otrzymać zwrot podatku - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. - W lutym dostaną tych kilkaset złotych dodatkowo więcej i w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą wynikającą z kwoty wolnej od podatku - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Piontkowski edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo Antoni Trzmiel nauczyciel Polski Ład

Niższe pensje niektórych nauczycieli. Wiceminister wyjaśnia, na czym polegał problem

- Przytłaczająca większość nauczycieli otrzymała wynagrodzenia takie same jak ubiegłym roku bądź nawet wyższe. Natomiast niewielka część pedagogów musiała złożyć oświadczenie, że nie chce korzystać z ulgi dla klasy średniej bądź nie złożyła PIT-u dwójki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Dariusz Piontkowski nauczyciel wynagrodzenia Polski Ład szkoła edukacja społeczeństwo

Wiceszef MEiN: rząd nie chce wprowadzać twardego lockdownu

- Generalnie jesteśmy przeciwni daleko idącym restrykcjom, które by segregowały osoby zaszczepione i niezaszczepione - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski (PiS), wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dodał, że dzieci powinny wrócić do nauczania stacjonarnego 9 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski POLSKA społeczeństwo młodzież Koronawirus w Polsce COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja zdalne nauczanie zdalna nauka dzieci

Piontkowski: Trzaskowski, zamiast budować nowe szkoły i przedszkola, narzeka na rząd

- Prezydent Rafał Trzaskowski, zamiast wypełniać swoje obowiązki - budować nowe szkoły, przedszkola i żłobki - narzeka na rząd, że ten nie zmniejsza obłożenia obecnie istniejących szkół. Przy zwiększającej się liczbie mieszkańców miasta oczywiste jest, że należy budować nowe szkoły. To samorządy odpowiadają za część organizacyjną, administracyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej Polskie Radio 24

Prace MEiN nad nowym przedmiotem w szkołach. Wiceminister podaje szczegóły dot. HiT

- Dzisiejsza wiedza nastolatków na temat historii współczesnej, historii Polski, jest zdecydowanie niewystarczająca - powiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Dlatego obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki jest w trakcie kończenia prac nad podstawami programowymi HiT, czyli historia i teraźniejszość. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szkoła Dariusz Piontkowski edukacja społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki

Historia i teraźniejszość. Od 1 września przyszłego roku nowy przedmiot w szkołach

- Od 1 września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy obowiązkowy dla wszystkich uczniów przedmiot "Historia i teraźniejszość", będzie nauczany w I i II klasie - poinformowali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski Przemysław Czarnek historia Polski

Podwyżki dla nauczycieli od nowego roku szkolnego. Piątkowski: łączna kwota to 8 mld złotych

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2022 r., planujemy wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o ok. 1000 zł, a przeciętnego o 1400 zł – poinformował wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Podał, że łączny koszt planowanej podwyżki to około 8 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki pieniądze finanse Dariusz Piontkowski płace płace Polaków