Polskie Radio
Section05

Dwójka

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth oraz koncert "Z klasyką przez Polskę" na antenie Dwójki

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje trzech spektakli operowych: "Tristan i Izolda" "Walkiria" i "Zygfryd" z jednego z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie - Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Pierwsza już 25 lipca o godz. 15.45. Z kolei 27 lipca w Studiu Polskiego Radia im. W Szpilmana wystąpią skrzypek Wojciecha Niedziółka i pianista Michał Francuz. Transmisja koncertu "Z klasyką przez Polskę"  na antenie radiowej Dwójki o godz. 17.00.
Zobacz więcej na temat:  koncert muzyka klasyczna Ryszard Wagner

Awangarda podkarpacka. "Mówiono o tym terenie jako terenie niezwykłej kreatywności"

Awangarda to kierunek odrzucający dotychczasowe style i budujący swój świat. Mimo tego awangarda podkarpacka, z uwagi na swoje położenie i wojny, które nawiedziły te tereny, charakteryzowała się większym niż w innych miejscach przywiązaniem do krajobrazów i tradycji pokoleń. O wszystkim opowiedziała autorka książki "Awangarda podkarpacka" - Małgorzata Dziewulska. 
Zobacz więcej na temat:  awangarda podkarpackie Dwudziestolecie międzywojenne SZTUKA Monika Pilch Małgorzata Dziewulska

ZIEMIA - prekursorzy alt-jazzu. "Cokolwiek ten termin znaczy, dobrze nas opisuje"

- Nie uważam, żeby jazz tak naprawdę był jądrem naszej muzyki. To na razie się dzieje trochę przez to, że wywodzimy się z jazzowego środowiska. Myśląc jednak o naszej przyszłej twórczości nie sądzę, żebyśmy jakoś mocno napierali, żeby ten jazz był w takim ścisłym rozumieniu jej centrum - mówił w Dwójce Jakub Wosik z kwartetu ZIEMIA, który wspólnie z Irkiem Wojtczakiem wystąpi w piątek (26.07) w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Irek Wojtczak Ula Nowak MUZYKA KULTURA koncert

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Jan Matejko Rumunia

Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie literatura Jakub Kukla Daniel Lis książki

Skąd się bierze strach przed tygrysami? "Przekazy kultury kształtują nasz stosunek do przyrody"

Tygrysy od zawsze rozpalały ludzką wyobraźnię, lecz i tak doprowadziliśmy to zwierzę na skraj wyginięcia. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są "tygrysie wdowy" i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? (...) A przede wszystkim: jaki jest tygrys odarty ze stereotypów? Jak widzi, słyszy, zabija? - to fragment opisu książki Marty Sawickiej-Danielak "Oko tygrysa. Opowieść o bestii, którą stworzył człowiek".
Zobacz więcej na temat:  literatura tygrys książki Monika Zając Marta Sawicka-Danielak reportaż

Mikołaj Grynberg: im gorzej jest na świecie, tym więcej zastanawiamy się nad swą tożsamością [WIDEO]

- Jako autor tego filmu dostałem zadanie, żeby zobaczyć, kim dzisiaj są polscy Żydzi. Trzeba pamiętać, że rozmawiałem z moimi bohaterami w 2021 roku, wtedy trwały zdjęcia. Udało się nam zbudować dobrą i bezpieczną sytuację do zadawania pytań. Słysząc pytanie "Kim jesteś", każde z nich musiało się trochę zastanowić - mówił w Dwójce Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, którego film "Kim jesteśmy" jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Aldona Łaniewska-Wołłk Mikołaj Grynberg Wilhelm Sasnal KULTURA

Wojtek Mazolewski: Music for Peace to nasz apel przeciwko wojnie i przemocy

- Music for Peace to jest pewna idea. Dlatego nie firmujemy tego żadnymi nazwiskami. Dajemy tylko głos temu pokoleniu, które dzisiaj kreuje kulturę, że stanowczo sprzeciwiamy się przemocy i wojnie na świecie. Poprzednie stulecie nauczyło nas bardzo boleśnie, jakie to ma skutki - mówił w Dwójce Wojtek Mazolewski przed niedzielnym koncertem (28.07) niezwykłego jazzowego projektu w Studiu im. W. Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Wojtek Mazolewski Marcin Masecki Roch Siciński Andrzej Zieliński studio im. Witolda Lutosławskiego studio Lutosławskiego koncert Music for Peace Dwójka Ukraina Ukraina MUZYKA KULTURA