Polskie Radio
Section05

Dwójka

George Crumb. Wizjoner muzyki

Partytura, niczym średniowieczny rękopis, była dla niego nie tylko zapisem dźwięków, lecz także obrazem pełnym symboli. Instrumenty, takie jak czelesta, sitar czy harmonika szklana, zestawiał z fortepianem, wiolonczelą czy perkusją; proponował muzykom, by śpiewali do fletu, jednocześnie na nim grając, albo by muzycy kwartetu smyczkowego grali na kieliszkach wypełnionych wodą...
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Ewa Szczecińska

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL PRL Władysław Gomułka PZPR historia Polski Antoni Dudek

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko płyta Jakub Kukla album pieśń muzyka klasyczna śpiew KULTURA

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek harcerstwo Powstanie Warszawskie

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Łysiak kino Oscary Paweł Siwek