Polskie Radio
Section05
Dzień Wszystkich Świętych

Włodzimierz Odojewski we wspomnieniu przyjaciela

Włodzimierz Odojewski, który odszedł w lipcu 2016 roku, należy do grona najwybitniejszych prozaików pokolenia „Współczesności” debiutujących w połowie lat 50. Wpisał się on do historii literatury polskiej swoją największą powieścią „Zasypie wszystko, zawieje…”. Wspominał go w Polskim Radiu 24 pisarz Kazimierz Orłoś.
Zobacz więcej na temat:  pisarz pisarze i poeci proza Włodzimierz Odojewski KULTURA Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych Kazimierz Orłoś

„Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane”

W muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą obrzędom i ceremoniałom pogrzebowym na przestrzeni dziejów od starożytnego Egiptu do współczesności. O wystawie „Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane” mówiły w Polskim Radiu 24 kuratorki wystawy Ilona Pulnar-Ferdjani i Agnieszka Kozdęba.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Radom śmierć wystawa Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych – czas zadumy nad narodem

Wszystkich Świętych to szczególny czas pamięci o naszych zmarłych. Czy istnieje też zbiorowa pamięć narodu – pamięć historyczna, która kształtuje postrzeganie przeszłości i wpływa na nasze myślenie o teraźniejszości? O to pytaliśmy gości Debaty Poranka: o. Marka Kotyńskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego i Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych HISTORIA historia Polski Katyń Robert Kostro Wszystkich Świętych

Życie z duszą, czy bez: Święci i świętość

– Świętość nie jest aktem jednorazowym. To wyjątkowy i podniosły, w sensie etycznym, sposób przeżywania swojego życia – powiedział o. prof. Zdzisław Kijas, franciszkanin i teolog. Przy okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych w audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmowa na temat postaci świętych i samego zagadnienia świętości.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych Jan Paweł II Maksymilian Maria Kolbe Matka Teresa z Kalkuty religia wiara