Polskie Radio
Section05

FILM

Serial "Ocet jabłkowy". Prawda i fikcja w produkcji Netflixa o oszustce Belle Gibson

Dekadę temu na światło dzienne wyszedł jeden z najbardziej zuchwałych przekrętów w tym, co dziś określa się jako branżę wellnes. Przekręt tym perfidniejszy, że wymierzony w osoby cierpiące z powodu chorób nowotworowych. Australijka Belle Gibson zdobyła fortunę dzięki wmawianiu ludziom, że cierpi z powodu guza mózgu w zaawansowanym stadium, ale wiedzie życie wolne od skutków choroby dzięki specjalnie opracowanej diecie i zdrowemu stylowi życia. Problem polega na tym, że kobieta nigdy nie chorowała na nowotwór. Historię Gibson przedstawia serial "Ocet jabłkowy". 
Zobacz więcej na temat:  rak nowotwory Australia oszustwo medycyna serial netflix

Głośna "Emilia Pérez" w kinach. "Audiard to przykład twórcy, który nie akceptuje swojej niewiedzy"

- Audiard nakręcił ten film w studiu pod Paryżem. Pojawia się w nim meksykańska aktorka w roli drugoplanowej, meksykańska firma została zaangażowana przy produkcji, ale na napisach końcowych niemal brak jest nazwisk hispanojęzycznych - mówił w Dwójce o wchodzącej do polskich kin "Emilii Pérez" dr Bolesław Racięski, badacz kina latynoamerykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Smoliński musical Oscary 2025 kino KULTURA Zobacz także Dwójka Jacques Audiard

Największy surrealista kina. Luis Buñuel w 125-lecie urodzin

- Luis Buñuel był dla mnie skrajnym punktem odniesienia w kinie. Nie widziałem podobieństw do tego, co robi Buñuel z innymi twórcami. On był osobny absolutnie. Nawet tacy ekstremalni filmowcy jak Fellini czy Królikiewicz w Polsce, nie pasowali do wizji buñuelowskiej, który był surrealistą z krwi i kości - mówił w Dwójce Janusz Wróblewski, krytyk filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  reżyser rocznica Marcin Pesta Luis Buñuel kino Janusz Wróblewski Jakub Majmurek KULTURA Dwójka Zobacz także

Rosjanie brylują w Hollywood. "Narzędzia propagandy Putina"

W nominowanym do Oscara filmie Seana Bakera "Anora" zagrało kilku rosyjskich aktorów. Wśród nich są Yura Borisov i Mark Eydelshteyn, którzy nie potępili agresji Rosji na Ukrainę i grali w filmach częściowo nakręconych na okupowanym Krymie. Mimo to międzynarodowe środowisko filmowe ich promuje - zwraca uwagę "The Telegraph". Borisov ma szansę na zdobycie statuetki w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja KULTURA Oscary wojna na Ukrainie Krym

Film "Innego końca nie będzie". Sztuka odbudowy relacji po stracie bliskiej osoby

"Innego końca nie będzie" to film opowiadający o rodzinie, która mierzy się z odbudową relacji po stracie bliskiej osoby. Najstarsza z trojga rodzeństwa postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom wkrótce ma zostać sprzedany. O tej produkcji opowiedziała w Dwójce jej reżyser - Monika Majorek.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski rodzina Dwójka Zobacz także KULTURA

"Pan Mama" - jak z pomocą przyjaciół stawić czoła przeciwnościom losu

- Historie, które chcemy pokazywać i opowiadać to historie absolutnie uniwersalne. To historie, które zdarzają się każdemu z rodziców w większym lub mniejszym stopniu. Bardzo liczę na to, że każdy oglądający odnajdzie tam siebie - mówił Jan Foryś, reżyser filmu "Pan Mama", który wraz z Olgą Wypych, Anną Stolarską i Mirosławem Tamchukiem był gościem audycji "Kultura nie śpi". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci TVP kultura dla dzieci

Polskie Radio 24 David Cronenberg. Od klasycznego body horroru do eksploracji natury ludzkiej

- Twórczość Davida Cronenberga ewoluowała od klasycznego body horroru w stronę bardziej psychologicznej i filozoficznej eksploracji ludzkiej natury. Filmy, które powstały od końca lat 80., mimo że wciąż badają tematy transformacji cielesności, bardziej skupiają się na relacjach międzyludzkich, na obsesjach, na wpływie technologii na psychikę, często balansując na granicy realizmu i surrealizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Haczek. 
Zobacz więcej na temat:  horror kino

"Dwie siostry". Pierwszy film nakręcony w Ukrainie podczas rosyjskiej inwazji

- Wiadomość o wybuchu wojny sprzed trzech lat była dla mnie szokująca. Bardzo się wtedy bałam i kompletnie nie spodziewałam się, że pięć miesięcy później będę w Kijowie, żeby kręcić film - mówiła w Dwójce aktorka Karolina Rzepa, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie "Dwie siostry" w reżyserii Łukasza Karwowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rzepa Dwójka Ukraina kino Ukraina KULTURA Łukasz Karwowski Dwójka Katarzyna Fitzwilliams Zobacz także

Wampiry na ekranie, rocznica przyjazdu do Twin Peaks, Berlinale i "Pół wieku Ziemi obiecanej"

W kolejnym wydaniu audycji prof. Jacek Rokosz opowiedział o wampirach na wielkim ekranie, do czego okazją była premiera premiera filmu "Nosferatu" Roberta Eggersa. Oprócz tego Julia Palmowska (Pełna Sala) przedstawiła najważniejsze tytuły tegorocznego Berlinale, a na wystawę "Pół wieku Ziemi obiecanej" zaprosiła jej kuratorka Zuzanna Woźniak. Nie zapomnieliśmy też o kolejnej rocznicy wjazdu agenta Coopera do Twin Peaks.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka kino