Polskie Radio
Section05
Finlandia

"Sojusznicy NATO patrzą na ten region ze specjalną uwagą". Ekspert OSW o wschodnim Bałtyku

Bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego, w związku z wojną na Ukrainie, to temat bardzo istotny dla Litwy, Łotwy i Estonii. - Wszystkie te trzy państwa obawiają się, że mogą być w przyszłości kolejnymi ofiarami rosyjskiej agresji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Europa Morze Bałtyckie Szwecja Finlandia Estonia Litwa Łotwa Bartosz Chmielewski Włodzimierz Marciniak

Wojna na Ukrainie. Czy zmienia się podejście zwykłych Rosjan?

– Myślę, że jest najwyższa pora, żeby Rosjanie też zaczęli się bać. Rosja od lat, dekad stosuje taktykę zastraszania społeczności światowej, swoich sąsiadów. Zachowuje się jak typowy osiłek, który zastrasza wszystkich, których spotyka na swojej drodze, żeby go pokonać, to on musi się zacząć bać. Na takich ludzi, działa tylko metoda brutalnej siły – ocenia Tomasz Grzywaczewski, publicysta zajmujący się tematyką międzynarodową.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia

Za wyciekiem nagrań z premier Finlandii stoi Rosja? Dr Bonikowska: nie ma przypadków

- Znając działania rosyjskich "trolli" w internecie i w ogóle całej akcji dezinformacyjnej rosyjskich służb, wiemy to nie od dzisiaj, że Rosja w każdym możliwym momencie będzie próbować dezintegrować Europę i osłabiać ten taki jednostronny ruch poparcia dla Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, odnosząc się do wycieku nagrań z premier Finlandii Sanną Marin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Finlandia Rosja media

"Marin ma powody do radości, jej kraj wszedł do NATO". Morawiecki o nagraniach z premier Finlandii

Premier Mateusz Morawiecki skomentował sprawę nagrań, na których szefowa fińskiego rządu Sanna Marin imprezuje z grupą influencerów. - Pani premier ma powody do radości, bo Finlandia właśnie weszła do NATO, a więc jeżeli z tej okazji zakosztowała troszeczkę więcej Finlandii i w związku z tym tańca, to nie ma w tym nic strasznego - mówił premier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Finlandia NATO

Kreml wykorzysta nagrania fińskiej premier? Media: im bliżej akcesji do NATO, tym więcej propagandy

Do sieci wyciekły prywatne nagrania, na których premier Finlandii Sanna Marin bawi się w gronie młodych influencerów. Fińskie media alarmują, że sprawę może podchwycić kremlowska propaganda. "Rosyjskie media wykorzystają te nagrania, by przedstawić Finlandię w złym świetle. Szczególnie, gdy akcesja do NATO jest coraz bliżej" - komentuje dziennik "Ilta-Sanomat". Pojawiają się też głosy, że za wyciekiem nagrań mogły stać rosyjskie służby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja premier Helsinki media

Ściślejsza współpraca bojowa państw nordyckich. Prof. Zyśk: to nowa możliwość rozwijania obrony

Należące do NATO Norwegia, Dania i Islandia pogłębią współpracę w kwestii obronności oraz bezpieczeństwa ze wstępującymi do Sojuszu Północnoatlantyckiego Finlandią i Szwecją - uzgodnili w Oslo premierzy państw nordyckich. - W praktyce oznacza to, że przede wszystkim wejście do NATO Finlandii i Szwecji stwarza bezprecedensową możliwość rozwijania wspólnej obrony nordyckiej - wyjaśniała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Zyśk z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Skandynawia NATO Szwecja Finlandia Paweł Lekki Więcej świata

Erdogan zgodzi się na rozszerzenie NATO? Prof. Gajownik: Turcja chce być państwem rozgrywającym w regionie

- Prezydent Erdogan świetnie rozgrywa fakt, że Turcja jest "języczkiem u wagi", z jednej strony prowadzi rozmowy z Putinem, z drogiej zaś tureckie Bayraktary świetnie wspomagają wojska ukraińskie. Jednocześnie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wymaga zgody także Turcji, Erdogan wie, że dopóki nie złoży podpisu pod dokumentem ratyfikującym ich przystąpienie, może coś ugrać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Finlandia Szwecja Turcja