Polskie Radio
Section05
Finlandia

"Przez lata obawiali się utraty własnej niezależności". Jančis o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

- Ich własna niezależność stała się dla nich na tyle wartością absolutną, że formalne przystąpienie do jakiegokolwiek sojuszu czy też związku zaczęli uważać za pewien sposób utraty swojej wywalczonej niezależności - powiedział w Polskim Radiu 24 Vitold Jančis (bałtycki portal informacyjny Delfi).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Szwecja Finlandia NATO

Szwecja i Finlandia bliżej wejścia do NATO. Prof. Boćkowski: to może potrwać jeszcze parę miesięcy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał protokoły akcesyjne wyrażające zgodę na wejście Szwecji i Finlandii w szeregi NATO. Oznacza to, że rozszerzenie Sojuszu ratyfikowało już 23 z 30 państw członkowskich. Kluczowe w tym, jak szybko pozostałe kraje podpiszą protokoły, mogą być działania Rosjan - To będzie zależało od tego, jaki czas będzie dany, co się wydarzy na froncie i w co zagra Rosja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski NATO Szwecja Finlandia Rosja Węgry Turcja ŚWIAT

Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Joe Biden podpisał protokoły akcesyjne

Stany Zjednoczone formalnie zaakceptowały przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji - informuje korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski. Prezydent Joe Biden złożył podpis pod protokołami akcesyjnymi obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego. W ceremonii w Białym Domu wzięli udział ambasadorowie Finlandii i Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka NATO Joe Biden Szwecja Finlandia

Finlandia zniesie wizy dla Rosjan? Dr Szacawa: pojawia się presja ze strony innych państw bałtyckich

Finlandia zamierza jak najszybciej wprowadzić ograniczenia dotyczące wiz turystycznych dla rosyjskich obywateli. Jak informuje "Helsingin Sanomat", pod koniec zeszłego tygodnia największe grupy parlamentarne w kraju wezwały rząd do podjęcia konkretnych działań w tej sprawie. Według dziennika pierwsze ograniczenia mogą pojawić się już w czwartek po rozmowach prezydenta Finlandii Sauli Niinisto z parlamentem.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Finlandia NATO

Akcesja Finlandii i Szwecji do NATO. Senat USA podejmie decyzję

W amerykańskim Senacie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zostały formalnie zaproszone do NATO w czerwcu. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu wymaga ratyfikacji przez wszystkich 30 członków - podaje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia USA Senat bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

Kapitan Tomasz Badowski o rozszerzeniu NATO: Rosja będzie miała potężny problem

- Jeśli Szwecja i Finlandia faktycznie zostaną członkami NATO, a wszystko wskazuje na to, że zostaną, to Rosja będzie miała potężny problem. Wówczas praktycznie cały basen Morza Bałtyckiego będzie we władaniu państw zjednoczonych przeciwko Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Kapitan Tomasz Badowski, ekspert ds. wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia ŚWIAT Rosja Polskie Radio 24 Dmitrij Miedwiediew wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia bliżej NATO. Prezydent Duda podpisze ustawy ws. ratyfikacji przyjęcia do Sojuszu

W piątek po południu w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisze ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. W środę ustawy w sprawie ratyfikacji przyjęcia do Sojuszu tych państw jednogłośnie zaakceptował Senat. 7 lipca przepisy uchwalił Sejm. By NATO oficjalnie przyjęło skandynawskie kraje, wszystkie 30 krajów członkowskich Sojuszu musi ratyfikować protokoły akcesyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda NATO Finlandia Szwecja