Polskie Radio
Section05
Front Narodowy

50 lat Frontu Narodowego we Francji. Rowiński: nie trzeba być u władzy, aby kształtować politykę

5 października minęła 50. rocznica utworzenia we Francji Frontu Narodowego. Ugrupowanie powstało z inicjatywy Jeana-Marie Le Pena, który kierował nim nieprzerwanie do 2011 roku, kiedy to został zastąpiony przez swoją córkę Marine Le Pen. W 2018 roku partia zmieniła nazwę na Zjednoczenie Narodowe. O wpływie tego ugrupowania na francuską politykę mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  Francja Front Narodowy Marine Le Pen Jean-Marie Le Pen

Wybory we Francji: Fillon pewnym kandydatem prawicy

Drugą turę prawyborów francuskiej prawicy wygrał Francois Fillon pokonując pokonał Alaina Juppe. Oznacza to, że były premier za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, najprawdopodobniej będzie kandydatem prawicowej partii Republikanie w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Mówił o tym w programie Świat w Południe Jerzy Szygiel, wieloletni korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja Francois Fillon Alain Juppe Nicolas Sarkozy wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Front Narodowy

Powiedzmy sobie jasno: polityczny kierunek Europy

Front Narodowy we Francji czy Alternatywa dla Niemiec za naszą zachodnią granicą. W Europie coraz większą popularność zyskują ugrupowania prawicowe. O przyczynach i skutkach takiego stanu rzeczy w audycji „Powiedzmy sobie jasno” na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali Łukasz Jasina z „Kultury Liberalnej”, Piotr Pałka z portalu „Rebelya.pl” i Mariusz Gierej, portal „mPolska24”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT AfD Front Narodowy Niemcy Francja Łukasz Jasina Europa Wielka Brytania

Wybory we Francji: Front Narodowy zatrzymany

Według wstępnych wyników niedzielnej drugiej tury wyborów regionalnych we Francji, konserwatywni Republikanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego zwyciężyli w 7 z 13 regionów a rządząca Partia Socjalistyczna w 5. Skrajnie prawicowy Front Narodowy nie zwyciężył w żadnym. Mimo przegranej w drugiej turze skrajna prawica uzyskała w sumie najlepszy rezultat w swojej historii. Czołowe francuskie media powitały wynik wyborów z ulgą, ale i z ostrożnością.
Zobacz więcej na temat:  Francja Front Narodowy wybory samorządowe