Polskie Radio
Section05
Hillary Clinton

Trump prezydentem USA. "Mówił to, co chcieli słyszeć"

- Zaskoczenie wynikiem wyborów prezydenckich wynika z tego, że dużo było w nas życzeniowego myślenia – powiedział w programie Światowa Szachownica amerykanista prof. Bohdan Szklarski. Gość odniósł się w ten sposób do wygranej Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton USA wybory w USA wybory prezydenckie w USA Bogdan Szklarski Grzegorz Ślubowski Światowa Szachownica - archiwalne

Ameryka kontra Donald Trump. Jak za Lincolna?

– To kampanijne wypowiedzi Donalda Trumpa sprawiły, że ma wielu zagorzałych przeciwników – powiedział Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Tysiące ludzi w USA kontynuuje uliczne protesty przeciwko nowo wybranemu prezydentowi. W audycji "Świat w powiększeniu" rozmowa na temat źródeł tak zdecydowanych manifestacji przeciwko wynikom wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton Marek Wałkuski USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

"O Trumpie mówi się jako o zjawisku popkultury"

Spośród 20 największych amerykańskich sondażowi, w tym telewizji, gazet i agencji prasowych, tylko jedna wskazywała na przewagę Donalda Trumpa nad Hillary Clinton. Kandydat Republikanów nie szczędził za to ostrych słów pod adresem mediów. Jak wyglądały relacje na linii media – Trump w czasie kampanii i jak będą wyglądały w najbliższym czasie?
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton media Mołdawia USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Jaka będzie Ameryka Donalda Trumpa?

Światowi politycy i media komentują wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W USA tysiące ludzi wyszły na ulice miast w proteście przeciwko jego zwycięstwu. Demonstracje odbyły się w m.in. Nowym Jorku, Chicago, Waszyngtonie, Filadelfii, Bostonie i Los Angeles. Jak będzie wyglądała Ameryka pod rządami Trumpa? Jak zmienią się jej relacje z resztą świata? Na te pytania odpowiadali goście Debaty Dnia: Zofia Piwowarek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego) i Marcin Celiński (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton wybory prezydenckie w USA

Relacja Ameryka wybrała. 45. prezydentem USA będzie kandydat Republikanów Donald Trump

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. To niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton. W swoim pierwszym przemówieniu prezydent-elekt zapewnił, że będzie dążył do współpracy, a nie do konfliktów. Jak dodał, USA będą miały dobre stosunki ze wszystkim krajami, którym będzie na tym zależało.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna Donald Trump Hillary Clinton RELACJA wybory prezydenckie w USA

Jest 45. prezydent. "Strategia odstraszania się wali"

Kadencja Obamy upływa 20 stycznia. Przez ten czas ukształtuje się team, który będzie formował politykę zagraniczną Donalda Trumpa – mówił w Jedynce amerykanista Wojciech Bieńkowski. Wojciech Lorenz (PISM) zwrócił uwagę, że słowa Trumpa o NATO burzą podstawy dotychczasowej linii politycznej USA względem Rosji, a Kreml podnosi koszty dbania o bezpieczeństwo w naszym regionie i dąży do ustanowienia stref wpływów.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Donald Trump Grzegorz Ślubowski Hillary Clinton Rosja Stany Zjednoczone USA Wojciech Lorenz wybory w USA