Polskie Radio
Section05

Holandia

Populizm a wybory w Holandii. "Pękły wszystkie tabu"

Premier Holandii Mark Rutte ostrzegł, że nacjonalistyczna, populistyczna i antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa ma szansę na wygraną w środowych wyborach parlamentarnych. O tym, czy populizm jest wyrazem potrzeb społecznych, a także czy wybory w Holandii rzeczywiście mogą wpłynąć na kształt Unii Europejskiej, mówili w Polskim Radiu 24 politolog Piotr Andrzejewski (Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Sławomir Magala (Rotterdam School of Management) i Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Kiedy Wielka Brytania wyjdzie z UE? "Dwa lata to za mało"

Brexit w kontekście wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej – w Niemczech, Francji i Holandii. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o wyzwaniach, przed którymi stoi Wspólnota, mówili Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Krzysztof Kokoszczyński (portal „EurActiv.pl”) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit traktat lizboński Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania Magdalena Skajewska Niemcy Francja

Konflikt dyplomatyczny na linii Turcja - Holandia

Holenderskie władze uniemożliwiły udział przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach organizowanych w ich kraju, w związku z referendum w Turcji, które ma zmienić system z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Podobny brak zgody spotkał Turcję ze strony Niemiec. Wg ONZ w Turcji żyje obecnie 3 mln uchodźców z Syrii. Czy Europie grozi fala zalania tymi uchodźcami? 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Unia Europejska wybory Turcja Izabela Kloc