Polskie Radio
Section05
Holokaust

Premier: potępiamy wszelkie zbrodnie, które zostały popełnione

Przypisywanie ofiarom niemieckich zbrodni - winy za nie, jest niegodziwe i stanowi dla nich obrazę, powiedział Mateusz Morawiecki. Premier w Markowej spotkał się z polskimi i zagranicznymi dziennikarzami. W Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej uczcił również pamięć rodziny Ulmów i ich żydowskich sąsiadów, za których ukrywanie zostali bestialsko wymordowani przez Niemców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Holokaust Ulmowie

Ustawa o IPN. „Prezydent przed trudnym wyborem”

Parlament przyjął nowelizację ustawy o IPN, która wzbudziła protesty ze strony izraelskiej. Teraz dokument trafi do prezydenta. – Andrzej Duda stoi przed trudnym wyborem – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk. W PR24 emitowaliśmy też wystąpienie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Andrzej Duda Izrael USA Holokaust Andrzej Anusz prezydent historia Polski II wojna światowa Stanisław Karczewski

Szef MSZ: relacje między Polską a Izraelem są napięte

Jacek Czaputowicz pytany w radiu RMF FM o relacje polsko-izraelskie przyznał, że "obecnie są one napięte". - Należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim i mówienie o polskich obozach, czy obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest tego typu działalnością, którą trzeba wyeliminować - powiedział szef MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izrael IPN Holokaust

Ordo Iuris: nowelizacja ustawy o IPN zgodna z Konstytucją

"Wokół projektu art. 55a ustawy o IPN narosło wiele mitów i nieporozumień. Projektodawcy jednoznacznie podtrzymują linię orzeczniczą polskich sądów powszechnych i TK dopuszczającą pociągnięcie do odpowiedzialności za nieprawdziwe i publiczne stwierdzenia obciążające winą za zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości czy zbrodnie wojenne całego narodu czy państwa polskiego. Wpisuje się to w konstytucyjne zasady ustrojowe art. 1 i 5 ustawy zasadniczej" – przekonuje w analizie ekspert Instytutu Ordo Iuris adwokat Bartosz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Izrael

"Sporu na linii Polska-Izrael można było uniknąć"

– Z pewnością historia II wojny światowej, Polski czy innych narodów naszego regionu, nie jest czymś dostatecznie znanym na Zachodzie. Powinniśmy się starać, by nasza narracja historyczna była tam silniej obecna, by była większa świadomość ważnych dla nas niuansów – mówił w Debacie Poranka Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”. Gościem PR24 był również Tomasz Sakiewicz z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa Izrael historia Polski Tomasz Sakiewicz IPN

"Oszczercza kampania o polskich obozach koncentracyjnych"

„Prezydent Andrzej Duda na pewno będzie podejmował decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN w trosce o interes Polski, o polskie bezpieczeństwo i polski dobry status na arenie międzynarodowej” - oświadczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. O kryzysie w stosunkach z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Parlament Europejski IPN Holokaust Andrzej Duda historia Polski II wojna światowa

"Wybrano zły moment; był zły klimat, to był zły pomysł"

– Wzmianek o „polskich obozach śmierci”, z którymi chcemy walczyć, rocznie pojawiało się około 500. W ciągu dwóch dób, po wprowadzeniu tej ustawy, takich sformułowań pojawiło się 30 milionów – wskazywała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej w Polskim Radiu 24 mówiła o konflikcie na linii Polska-Izrael na tle przegłosowanej przez polski parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Lubnauer Izrael Nowoczesna IPN USA Holokaust historia Polski II wojna światowa

Spór o ustawę o IPN. Wizyta szefa BBN w Izraelu przełożona

Izraelscy politycy, historycy i intelektualiści apelują do polskiego prezydenta, aby nie podpisywał nowelizacji ustawy o IPN. Izraelczycy poprosili też o przełożenie planowanej na przyszły tydzień wizyty szefa polskiego BBN w Jerozolimie i Tel Awiwie. To rezultat dyplomatycznego sporu między Polską a Izraelem. Powodem jest nowelizacja ustawy o IPN. Polskie władze twierdzą, że ma ona chronić dobre imię kraju, ale Izrael uznaje ją za fałszowanie historii Holokaustu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Paweł Soloch BBN Holokaust