Polskie Radio
Section05
IPN

"Cisi bohaterowie. Dzięki nim pamięć o Katyniu przetrwała"

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarta zostanie wystawa poświęcona rodzinom osób zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Anna Wesołowska z warszawskiego oddziału Rodzin Katyńskich i dr Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie Katyń muzeum Warszawa Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA

IPN opublikował dokumenty ws. Katynia Komisji Maddena

Jak powiedział podczas prezentacji publikacji "Mord w lesie katyńskim" Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, "to ważne źródło dla historii zbrodni katyńskiej. 65 lat oczekiwań. Katyń to miejsce-słowo dla Polaków symbolizujące zagładę polskiej elity w 1939 r., ale również symbol kłamstwa i dochodzenia do prawdy".
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA HISTORIA Katyń Zbrodnia Katyńska

Badania IPN: Polacy w ZSRR - temat nieodkryty

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej chce poznać przedwojenne losy Polaków w ZSRR. Instytut uruchamia pięć nowych projektów, które będą dotyczyć okresu II Rzeczpospolitej. O najważniejszych kierunkach prac IPN mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Mirosław Szumiło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR emigracja IPN archeologia Instytut Pamięci Narodowej Związek Sowiecki II RP Witold Banach

Polityczne drogi do polskiej niepodległości

„Nie tylko Dmowski i Paderewski (polska akcja dyplomatyczna 1914–1918)”. Pod takim hasłem w Pałacu Belwederskim odbyła się trzecia debata historyków przypominająca kluczowe wydarzenia, prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem naukowcy dyskutowali o działaniach polskich polityków, dzięki którym, nasi przodkowie mogli cieszyć się ze zrzucenia jarzma zaborców.
Zobacz więcej na temat:  IPN Roman Dmowski ignacy paderewski historia Polski niepodległość

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński stracił stanowisko

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie widzi możliwości współpracy z wiceprezydentem miasta Ireneuszem Jabłońskim – wynika z oświadczenia, w którym odniosła się do publikacji "Gazety Polskiej". Według tygodnika Jabłoński sam zgłosił się do pracy w służbach. Niedługo po przesłaniu oświadczenia okazało się, że wiceprezydent stracił stanowisko w łódzkim ratuszu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Łódź miasto służby specjalne