Polskie Radio
Section05

IPN

IPN udostępnia akta zbioru zastrzeżonego

Jutro IPN ma opublikować wykaz 26 tysięcy dokumentów wyłączonych z tzw. zbioru zastrzeżonego, których przez cały okres III RP nie znaliśmy. Co to jest zbiór zastrzeżony, jak on wpływa na pracę dziennikarzy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o naturze III RP. Czy zbiór zawiera rzeczywiście kluczowe dla bezpieczeństwa RP dokumenty? O tym rozmawiali goście Michała Rachonia.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń PRL służby specjalne WSI Jerzy Targalski HISTORIA

Historia Na Dziś - rocznica wyzwolenia Warszawy

Od 72 lat 17 stycznia obchodzona jest rocznica wyzwolenia Warszawy. Tego dnia w 1945 roku do stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. – Trudno mówić o wyzwoleniu. Ale z punktu widzenia propagandy komunistycznej chodziło o podbicie bębenka zwycięskiej Armii Czerwonej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot Warszawa ZSRR historia Polski

Konkurs IPN „Milenium na uchodźstwie”

W mijającym roku obchodziliśmy 1050. rocznicę chrztu Polski. Pół wieku wcześniej, jubileusz 1000-lecia celebrowany był w atmosferze napięć między komunistyczną władzą a Kościołem. Nie przeszkodziło to jednak polskiej diasporze, rozsianej po całym świecie, obchodzić tego podniosłego wydarzenia. Konkurs „Milenium na uchodźstwie” ma upamiętnić emigrantów, którzy brali aktywny udział w milenijnych uroczystościach religijno-patriotycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konkurs Jan Żaryn milenium Chrzest Polski historia Polski

Sławomir Cenckiewicz pisze nową książkę o Lechu Wałęsie

W połowie listopada krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im prof. Jana Sehna miał wydać ekspertyzę w sprawie prawdziwości dokumentów z tzw. „szafy Kiszczaka" na temat agenturalnej działalności byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Do tej pory nie są jednak znane szczegóły ekspertyzy. O tym, co jej wyniki mogą wnieść do publicznej debaty na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy, mówił w programie Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa komunizm historia Polski Czesław Kiszczak

"Jaruzelski bronił interesów Związku Radzieckiego"

– Wiele aspektów stanu wojennego jest jeszcze nieznanych i nieopisanych – powiedział Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. Pomimo licznych publikacji, przedstawiających zagadnienia z wydarzeń rozgrywających się w latach 1981-1983, nadal istnieje wiele tematów owianych milczeniem. Czego dotyczą i czy jest szansa, by je rzetelnie przedstawić?
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski historia PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Grzegorz Majchrzak Związek Radziecki KGB