Polskie Radio
Section05

IPN

"Inka" i "Zagończyk". Połączył ich wspólny los

- To dwie całkowicie różne postacie. "Zagończyk" walczył z sowietami już podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Można powiedzieć, że jest postacią, która szukała śmierci. Całe jego życie prowadziło w tym kierunku. Jest bohaterskim żołnierzem, którego należy czcić - mówił w Jedynce były wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński Łukasz Kamiński Paweł Ukielski pogrzeb Inki Wiesław Molak Żołnierze Wyklęci

"Inka" i "Zagończyk" mieli być usunięci z historii

Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" jako Żołnierze Wyklęci mieli być na zawsze usunięci z polskiej historii. Pamięć o podziemiu lat 40. i 50. przywraca dziś młode pokolenie - mówi PAP prezes IPN Jarosław Szarek. Jeszcze kilka lat temu chodzono w koszulkach z Che Guevarą, teraz to są koszulki z "Inką" - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz Jarosław Szarek pogrzeb Inki Żołnierze Wyklęci

Prof. Krzysztof Szwagrzyk o pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”

W niedzielę odbędzie się wspólny pogrzeb żołnierzy podziemia antykomunistycznego Danuty Siedzikówny „Inki" i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka". – To będzie szczególny dzień, w którym będziemy mogli powiedzieć, że spełniliśmy swój obowiązek – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna historia Polski pogrzeb Inki Żołnierze Wyklęci