Polskie Radio
Section05
Jazz

Album "Czułe struny". Natalia Kukulska: ten mój Chopin przyjmowany jest wspaniale

Utwory z płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej, opracowane na podstawie dzieł Fryderyka Chopina, zabrzmiały w ubiegłą sobotę, 15 stycznia, podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Nagrałam ten koncert z publicznością wypełnioną po brzegi i pomyślałam sobie, jak ten odbiór z drugiej strony jest ważny - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Natalia Kukulska album piosenka Jazz Fryderyk Chopin muzyka klasyczna

Kajetan Galas Organ Spot. Wirtuoz organów Hammonda i jego zespół

Kajetan Galas będzie kolejną gwiazdą w cyklu "Jazz.PL". Wystąpi z zespołem Organ Spot, który współtworzą gitarzysta Szymon Mika i perkusista Grzegorz Masłowski. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki formacja zaprezentuje się z gościnnym udziałem wokalistki Margo Zuber. Transmisja na antenie Dwójki, wideo dostępne na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka muzyka współczesna

Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

W cyklu "Jazz.PL" wystąpił zespół Skalpel. W repertuarze koncertu pojawiły się najpopularniejsze utwory z dotychczasowego dorobku wrocławskiego duetu, ale także propozycja premierowa, przygotowana specjalnie na ten koncert, w której wrocławscy artyści wykorzystali solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Tomasz Stańko Dwójka Roch Siciński 85 lat Dwójki

Trochę jazzowego ciepła w mroźny wieczór

Drugie w 2022 roku wydanie audycji "NocHarmonia" przypadło na wyjątkowo mroźny środowy wieczór. Antidotum na niskie temperatury okazała się porządna dawka ciepłych, jazzowych brzmień w wykonaniu m.in. George'a Duke'a, Dee Dee Bridgewater i grupy Moonchild. – Wierzę, że nasze spotkanie w Programie 3 Polskiego Radia doda Państwu trochę ciepła i wniesie choć trochę radości – zapowiedziała Julia Sawicka-Kotomska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Sawicka-Kotomska Trójka MUZYKA muzyka hp Jazz soul George Duke Dee Dee Bridgewater Andrzej Zaucha Kuba Badach

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Roch Siciński 85 lat Dwójki Jazz koncert Dwójka MUZYKA

Julian Lage: nie potrafię nikogo naśladować

- Nigdy nie miałem zdolności do naśladowania. Próbowałem, ale to jak zakładać czyjeś ubranie: nie oznacza to, że od razu wyglądasz jak ta osoba. Było mi szkoda czasu na zamartwianie się, że mi to nie wychodzi, grałem więc swoje. I dzięki Bogu, inaczej nie wytrzymałbym presji - mówił w Dwójce jeden z czołowych jazzowych gitarzystów świata Julian Lage.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz muzyka współczesna Andrzej Zieliński KULTURA Julian Lage

Co w sercu śpiewa? Ella Fitzgerald i Alicia Keys w Trójce

– Wsłuchując się w głos swojego serca, dokonałam interesujących muzycznych wyborów. Mam nadzieję, że dla Państwa będą one równie zaskakujące i miłe – zapowiedziała Julia Sawicka-Kotomska pierwsze noworoczne wydanie audycji "NocHarmonia". Na liście zaprezentowanych utworów oprócz Elli Fitzgerald, Alicii Keys i duetu Al Jarreau/David Sanborn pojawili się m.in. Chet Baker, John McLaughlin i Portishead.
Zobacz więcej na temat:  Julia Sawicka-Kotomska Trójka MUZYKA muzyka hp Ella Fitzgerald Chet Baker Portishead Alicia Keys Jazz soul

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester z Dwójką [ZOBACZ WIDEO]

Jazz Band Młynarski-Masecki był bohaterem specjalnego, sylwestrowego wydania cyklu "Jazz.PL". Podczas koncertu zabrzmiały głównie utwory z drugiego krążka jazz bandu pt. "Płyta z zadrą w sercu". Na płycie znajdują się utwory, które w latach 20. i 30. rozbrzmiewały w kabaretach, teatrach i salach kawiarnianych. Zapraszamy do słuchania i oglądania. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Marcin Masecki Jazz swing