Polskie Radio
Section05

Katarzyna Sanocka

Urodzony w Syrii, niepokorny i troskliwy. Święty Mikołaj z mniej znanej strony

- Był niezwykłym pasterzem, człowiekiem absolutnie oddanym ludziom, który wcielił w życie przykazanie miłości. Swoim wiernym dawał to, czego człowiek chyba najbardziej potrzebuje, a więc miłość i troskę. Dlatego postać świętego Mikołaja wyrosła na najbardziej ukochanego świętego, do którego ludzie zwracali się z każdą, nawet najmniejszą prośbą - mówił w Dwójce Vitali Mikhalchuk z Wydziału "Artes Liberales" UW.
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj Dwójka teologia mikołajki chrześcijaństwo Zobacz także

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Dwójka Paryż odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

120 lat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa w Łazienkach

 - Marzeniem Wyspiańskiego było wystawienie "Nocy listopadowej" wraz z muzyką. Widać w tym inspirację operami Wagnera, ale dramat wystawiono pierwszy raz rok po jego śmierci, ale bez muzyki - mówiły w Polskim Radiu 24: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", w audycji "Między sztukami".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Łazienki Królewskie Warszawa powstanie listopadowe Stanisław Wyspiański

Schron na poddaszu. Z wizytą w pracowni Rajmunda Ziemskiego

- Ziemski dzielił swoje życie pomiędzy tą pracownią a pracownią w Akademii Sztuk Pięknych. A ponieważ był bardzo pracowity, bardzo skoncentrowany na malowaniu, które było absolutnie jego największą pasją, to z tej pracowni praktycznie nie wychodził - mówiła w Dwójce Katarzyna Ziemska, opiekunka Historycznej Warszawskiej Pracowni Artystycznej Rajmunda Ziemskiego, przez samego artystę nazywanej schronem.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Rajmund Ziemski koloryści KULTURA Zobacz także Warszawa

Roman Palester i powojenny uraz do Niemców. Nie czuł się dobrze nawet w siedzibie RWE

Radio Wolna Europa było oknem na świat dla wszystkich będących pod butem komunizmu. Częścią tej rozgłośni był Roman Palester - kompozytor, który po koszmarze II wojny światowej przebywał na emigracji. Tworzył w radiu, choć po swoich przejściach na Pawiaku nie czuł się dobrze w Monachium. Mimo to emitował swoje felietony dotyczące muzyki i sztuki. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której zapisano jego rozważania.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Roman Palester II wojna światowa Niemcy Radio Wolna Europa

"Królowa Śniegu" jako balet. Choreografka: muzyka Maxa Richtera daje dużo twórczej energii

- Kompozycje Maxa Richtera "Four Seasons: Vivaldi Recomposed" usłyszałam po raz pierwszy w 2016 roku i zapadły mi głęboko w pamięć. Nie dziwi mnie, że od tego czasu powstało sporo tanecznych interpretacji tej muzyki. Ta seria utworów daje wiele twórczej energii choreografom, a jednocześnie zostawia przestrzeń dla tańca - mówiła w Dwójce Małgorzata Dzierżon, kierowniczka Baletu Opery Wrocławskiej, przed premierą "Królowej Śniegu".
Zobacz więcej na temat:  Opera Wrocławska premiera balet Katarzyna Gardzina taniec Antonio Vivaldi Hans Christian Andersen KULTURA Dwójka Zobacz także Max Richter

"La Bohème" - premiera w Operze Bałtyckiej. "To dzieło utkane symbolami"

- Mamy tutaj do czynienia z dziełem, które jest właściwie utkane symbolami. Nie ma tu sprawy, rzeczy czy osoby, która by nie była symboliczna. Wystarczy spojrzeć na czterech głównych bohaterów-przyjaciół. To poeta, malarz, muzyk i filozof. Gdybyśmy przecież mieli się zastanowić, czym jest teatr, to jest właśnie poezją, obrazem, muzyką i filozofią - mówił w Dwójce Romuald Wicza-Pokojski, reżyser "La Bohème" w Operze Bałtyckiej.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Wicza-Pokojski opera Giacomo Puccini premiera Opera Bałtycka w Gdańsku MUZYKA KULTURA Dwójka Zobacz także

Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo SZTUKA rzeźba Wanda Czełkowska

"Mistrzowie i ich uczniowie" - koncert w krakowskiej Akademii Muzycznej

Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na wyjątkowy koncert z cyklu "Mistrzowie i ich uczniowie". To już siódma odsłona wydarzenia, podczas którego prezentowanych jest dwoje wybitnych twórców, związanych z krakowską uczelnią. Tym razem bohaterami są kompozytorzy: Marek Stachowski - w 20. rocznicę śmierci - oraz Magdalena Długosz, świętująca 70. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie KULTURA Magdalena Długosz Marek Stachowski

Kobiety w surrealizmie. "Odegrały dużą rolę"

- W tym roku obchodzimy stulecie powstania surrealizmu. Warto podkreślić jak dużą rolę w tym trendzie sztuki odegrały kobiety. Nie były tylko muzami, lecz same dużo tworzyły, a koledzy artyści darzyli je szacunkiem, wystawiając wspólnie obrazy na wystawach. Dopiero później pominięto rolę kobiet w historii narodzin surrealizmu - powiedziała Anna Świtajska z wydawnictwa "Smak Słowa", która wydała książkę "Artystki i surrealizm". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 KSIĄŻKA SZTUKA malarstwo

Agnieszka Duczmal laureatką honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej

Za nami uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Utrzymywana w tajemnicy nagroda honorowa trafiła do Agnieszki Duczmal, wieloletniej dyrektorki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. "Było warto" - powiedziała znakomita dyrygentka, odbierając statuetkę.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Koryfeusz Muzyki Polskiej dyrygent Narodowy Instytut Muzyki i Tańca MUZYKA Agnieszka Duczmal

Dawne malarstwo. Jakie są tajemnice powstawania dzieł?

- Pracownie malarskie starych mistrzów zawsze miały swoje tajemnice, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. technik tworzenia barwników, podkładu obrazów i robienia podmalówek   - powiedziała w Polskim Radiu 24 Grażyna Bastek, historyczka sztuki z UW. od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie autorka książki "Ilustrownik" w audycji "Między sztukami". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo konserwacja