Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

10 utworów o Tokio i "Cat" Hiroshiego Suzukiego

Tokio 2020 – Igrzyska Olimpijskie, których nie chciało japońskie społeczeństwo. Mimo wszelkich przeciwności właśnie wystartowały, a skoro oczy sporej części świata skierowane są teraz w stronę stolicy Japonii, to my również udaliśmy się w jej kierunku. W "Nocnej strefie" złożyliśmy muzyczny hołd jednemu z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Krzysztof Dziuba Dwójka muzyka współczesna

J-jazz vs K-jazz

Japonię i Koreę łączy wiele, ale też wiele dzieli. W ostatnim czasie dużo mówi się o chłodnych relacjach obu państw oraz o K-popie, który podbija listy przebojów na całym świecie – w samej Japonii wyprzedzając w rankingach sprzedaży nawet albumy artystów J-popowych. W "Nocnej strefie" zostawiliśmy jednak pop, a także wszelkie spory gospodarcze oraz polityczne. Areną japońsko-koreańskiego pojedynku była scena jazzowa.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Krzysztof Dziuba Dwójka muzyka współczesna

Lokananta. Z wizytą w najstarszej indonezyjskiej wytwórni płytowej

W tym roku mija 65 lat od powstania pierwszej wytwórni płytowej w Indonezji. Lokananta Recording odegrała niezwykle ważną rolę w budowaniu jedności narodowej zróżnicowanego kulturowo i etnicznie kraju. Stała się jednym z symboli niepodległej Indonezji, wyzwolonej spod jarzma holenderskich kolonizatorów po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja Indonezja

Muzyczne wizje "Solaris"

"Solaris", najbardziej znana powieść Stanisława Lema, doczekała się niezliczonych adaptacji – od dzieł filmowych po słuchowiska radiowe i operę. Najpopularniejszą (i do dziś najsilniej działająca na wyobraźnię widzów) jest ta stworzona przez radzieckiego reżysera Andrieja Tarkowskiego, który na potrzeby filmu nawiązał współpracę z kompozytorem Edwardem Artiemjewem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Andriej Tarkowski Krzysztof Dziuba muzyka współczesna Dwójka

Japonia na wyciągnięcie ręki

Pierwsze komercyjne nagrania muzyki japońskiej powstały w 1903 roku. Dokonał ich Fred Gaisberg, związany ze słynną Gramophone Company. W trakcie swojego pobytu w Japonii zarejestrował w sumie 275 siedmio- i dziesięciocalowych płyt szelakowych, które potem trafiły w ręce słuchaczy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Ostatnio te nagrania (a także kilka innych, powstałych przed 1912 rokiem) odkryła ponownie oficyna Sublime Frequencies na kompilacji „Sound Storing Machines: The First 78rpm Records from Japan, 1903-1912”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor world music recenzja Krzysztof Dziuba MUZYKA Japonia

Międzynarodowy Dzień Jazzu po azjatycku i... nowy prowadzący!

Na pierwszy rzut oka Indonezja czy Tajlandia nie kojarzą się z jazzem. Niesłusznie. Pierwsze z tych państw jest gospodarzem jednego z największych festiwali jazzowych na świecie. Z kolei na tronie Tajlandii przez 70 lat zasiadał monarcha-jazzman! Jak brzmiała jego muzyka? Czy jazz wybrzmi na lirze korbowej? O tym przekonaliśmy się w magazynie Źródła!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja