Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

"Ludzie wzięli sprawę w swoje ręce - Warszawa zyskała duszę"

Trwa dyskusja co zrobić z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Marian Bogusz proponował w latach 70-tych obudować go szklaną piramidą, gdzie na różnych poziomach odbywałyby się warsztaty twórcze. O wizjonerach sztuki urbanistycznej rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury: dziennikarka Paulina Wilk i Paweł Sito, redaktor portalu reo.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura artysta miasto przyszłości miasto

Powieść prowincjonalna Macieja Płazy „Robinson w Bolechowie”

„Robinson w Bolechowie” to nowa powieść Macieja Płazy, który za debiutancki zbiór opowiadań „Skoruń” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Nike. Najnowsza książka Płazy to z jednej strony powieść historyczna o latach wojny i powojnia oraz losach przesiedleńców. Z drugiej - powieść miłosna, a z trzeciej - powieść gotycka o tym, jak starzeją domy i ludzie oraz o tym, jak ludzie wrastają w swoje domy i nie mogą się od nich uwolnić. O „Robinsonie w Bolechowie” mówił w audycji Warto Czytać autor Maciej Płaza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura literatura polska Maciej Płaza

"Analfabet III RP", czyli polska polityka w krzywym zwierciadle

Gdzie jest palarnia u prezydenta? Po co premierom obiady czwartkowe? Kogo warto podsłuchiwać? Na te i na wiele innych niebanalnych pytań odpowiedź można znaleźć w najnowszej książce Piotra Goćka "Analfabet III RP". Najciekawsze zjawiska, osoby i wydarzenia z polskiego życia politycznego ostatnich lat ujęte w subiektywnym i złośliwym leksykonie publicysty tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki Piotr Gociek

Sztuka o Orianie Fallaci. "Portret niezwykle osobisty"

Przeszła do historii jako przebojowa, odważna, empatyczna i nieskrępowana konwenansami dziennikarka, która nie boi się zadać żadnego pytania. Czy taka naprawdę była Oriana Fallaci? Odpowiedź próbowała znaleźć reżyserka i aktorka Ewa Błaszczyk. W audycji „Na scenie” przybliżyła szczegóły przedstawienia "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", a także opowiedziała o najciekawszych momentach z życia włoskiej dziennikarki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ewa Błaszczyk Oriana Fallaci

"Dla Becketta śmierć Boga w życiu ludzi jest katastrofą"

Irlandzki dramaturg, prozaik i eseista. Uznawany za ostatniego modernistę i odnowiciela XX-wiecznego dramatopisarstwa. Samuel Beckett jest autorem m.in. siedmiu powieści, ponad trzydziestu utworów dramatycznych, kilkudziesięciu esejów, a także stu wierszy. O życiu i dorobku zdobywcy Nagrody Nobla mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Antoni Libera, tłumacz i znawca Becketta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Samuel Beckett Antoni Libera literatura

Ruszyło Polskie Radio Chopin. "To historyczny moment"

– Chopin zawsze był z Polskim Radiem (…). Polskie Radio równało się „muzyka Chopina”. Cieszę się zatem, że powstaje Polskie Radio Chopin  – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – To historyczny moment dla Polskiego Radia – dodawał Jacek Sobala, prezes PR. Nowa antena Polskiego Radia – nadawana cyfrowo i w Internecie – rozpoczyna swoją działalność 11 listopada, w Święto Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio

„Tęsknota” Gaëla Faye’a. „To odpowiedź na dzisiejsze wydarzenia”

„Tęsknota” jest literackim debiutem znanego muzyka francuskiej sceny hip-hopowej Gaëla Faye. To inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną domową w Burundi. Książka nad Loarą była nominowana do najważniejszych nagród literackich, była też polskim wyborem Nagrody Goncourtów. W audycji Warto Czytać opowiadała o niej jej tłumaczka Katarzyna Marczewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rwanda książki ludobójstwo uchodźcy imigranci w Europie

"Pewnego razu w listopadzie". Warszawa bez make up’u

Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Pewnego razu w listopadzie" postanowił wziąć na warsztat współczesność i w ramach historii o niesprawiedliwości i wykluczeniu opowiedzieć o współczesnym radykalizmie, gdzie ludzie trafiają na ulicę, bo biurokratyczna machina pozbawiona jest empatii, a Dzień Niepodległości staje się celebracją siły. O swoim najnowszym filmie reżyser opowiadał w Weekendzie Kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  kino Andrzej Jakimowski film polski FILM