Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

"Muzeum Historii Polski to największy projekt MKiDN"

Za niemal tysiąc dni, w lutym 2021 roku zostanie otwarta siedziba Muzeum Historii Polski. Taki termin przewiduje umowa na generalne wykonawstwo budynku Muzeum. Kontrakt między Muzeum Historii Polski a firmą Budimex S.A. zawarto w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Termin otwarcia placówki potwierdził w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski POLSKA

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski Żydzi II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

Bronisław Wildstein. "O kulturze i rewolucji"

„O kulturze i rewolucji” to zbiór esejów poświęconych zagadnieniom styku kultury i polityki w Polsce i Europie ostatnich lat. Książkę rozpoczynają rozważania na temat zmierzchu znanej nam dotąd tożsamości europejskiej, ale i roli Europy we współczesnym świecie. Następują po nich szkice o postaciach aspirujących do rządu kulturą i myśleniem dusz, rozważania o współczesnych losach takich pojęć i zagadnień jak wolność, religia, rewolucja, narcyzm czy seks. O swojej książce Bronisław Wildstein mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo polityka Bronisław Wildstein filozofia

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Józef Stalin stalinizm kino literatura FILM

Kobiety Sukcesu: Judyta Pisarczyk

Judyta Pisarczyk to młoda, utalentowana wokalistka jazzowa. Pochodzi z Raciborza, ukończyła Studia Wokalistyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest studentką trzeciego roku wokalistyki jazzowej w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. W zeszłym roku zdobyła Grand Prix na Ladies Jazz Festiwal. Tam też współprowadzi chór gospel - Nysa Gospel Choir. O swojej muzycznej pasji Justyna Pisarczyk mówiła w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Jazz