Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

Katyń. Premiera miniserialu „Sztafeta” zrealizowanego przez NCK

Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało nową odsłonę kampanii społecznej „Pamiętam. Katyń 1940” połączoną z premierą filmu „Sztafeta”. To wyprodukowany przez NCK pięcioodcinkowy miniserial o Zbrodni Katyńskiej. O kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Narodowe Centrum Kultury Zbrodnia Katyńska

Bajki dla dorosłych, czyli o braku happy endów

Wielu dorosłych mimo upływu lat wciąż ma słabość do bajek, które pamiętają z dzieciństwa. Dziś, w zależności od intelektualnych wymagań i stopnia dojrzałości emocjonalnej, wybierają różne ich rodzaje. Jakie bajki dla dorosłych są obecnie najpopularniejsze? Gościem audycji Kwadratury Kultury byli: Joanna Olech, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii Dynastia Miziołków oraz psycholog Jacek Gientka, współautor Bajek dorosłych, które pisał na podstawie doświadczeń zawodowych i rozmów z klientami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tradycja czytelnictwo czytanie bajek bajki kultura masowa literatura dzieci

Woda w aspektach mistycznych i estetycznych

Poniedziałek Wielkanocny to okazja, aby oblać kogoś bezkarnie odrobiną wody. W audycji Kwadratura Kultury, goście Moniki Małkowskiej: Irena Groblewska, poetka, specjalista od PR i Łukasz Kosowski, historyk sztuki, kurator Muzeum Literatury w Warszawie mówili o tym, jakie znaczenie ma w naszej kulturze woda i jak wpływ wywiera ona na nasze życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 woda wodór kształty malarstwo tradycja Wielkanoc chrześcijaństwo katolicyzm

Wychodzenie z alkoholizmu. „Rok na odwyku. Kronika powrotu”

„To cud, że żyję” - pisze Katarzyna Nowak w poruszającej kronice rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Autorka wspomina długi proces szukania pomocy i trudną, ale przełomową decyzję, jaką była trudna terapia. Dzięki psychologom i innym pacjentom z czasem zaczęła rozumieć przyczyny swoich zaburzeń i lepiej poznała samą siebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia terapia książki alkoholizm pisarz dziennikarze

"Król-Duch" w Teatrze Polskim w Warszawie

9 godzin metafizycznego nocnego seansu metempsychicznego na podstawie poematu Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski. To propozycja Łukasza Kosa, którego przedstawienie "Król-Duch" premierowo zostało pokazane w Teatrze Polskim w Warszawie. O szczegółach pracy nad spektaklem w programie Na scenie opowiadał sam reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Polski w Warszawie Juliusz Słowacki

Miasta teraźniejszości i przyszłości w książce Pauliny Wilk

Singapur, Dubaj, Bombaj oraz Seul. Oto jedne ze światowych metropolii, do których w literacką podróż zabiera czytelników Paulina Wilk. W swojej książce "Pojutrze. Miasta przyszłości", na przykładzie światowych metropolii, chce pokazać, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość łączą się z przyszłością, która wykorzystując najnowsze technologie, w coraz wyraźniejszy sposób zmienia wygląd współczesnych miast.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki architektura

"Niemiłość" i "Jeszcze nie koniec" – filmy z wielkim ładunkiem emocjonalnym

Na ekrany polskich kin wchodzą dwa wybitne filmy. Ich bohaterami są dzieci, których rodzice się rozwodzą. To "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa i "Jeszcze nie koniec" Xaviera Legranda. Gośćmi audycji Trendy Kultury były Magda Sendecka, krytyk filmowy i psychoterapeutka oraz Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Zobacz więcej na temat:  kino Oscary 2018

Myśl Cezarego Wodzińskiego. "Wielowątkowa i transgraniczna"

Według wielu specjalistów prof. Cezary Wodziński był jednym z najwybitniejszych polskich humanistów przełomu XX i XXI wieku. Jak podejść do jego trudnej myśli? Czy dzisiaj jest aktualna? O tym mówili w audycji Rozpruwacz Kulturalny prof. Piotr Augustyniak (filozof z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, auto książki "Trans" o filozofii Wodzińskiego) i Juliusz Gałkowski (publicysta i historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki