Polskie Radio
Section05
kryzys migracyjny 2023

Kontrole na granicy Niemiec przedłużone. MSW poinformowało o nowym terminie

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że Niemcy przedłużą kontrole graniczne z Polską, Czechami oraz Szwajcarią. Ma to na celu powstrzymanie fali nielegalnej migracji oraz zwalczanie przemytu ludzi. Rząd w Berlinie zapewnił, że powiadomi Komisję Europejską o przedłużeniu kontroli granicznych, które przewidziane są do 15 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy kryzys migracyjny 2023 granica

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Tysiące skontrolowanych pojazdów

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie wkroczyć 30 cudzoziemców, w tym 9 osób na widok służb polskich zawróciło na Białoruś. W listopadzie ujawniono prawie 1,5 tysiąca prób, podczas gdy rok temu 2,3 tysiąca, a dwa lata temu 8,9 tysiąca.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna kryzys migracyjny 2023 granica bezpieczeństwo imigranci w Europie POLSKA służby i bezpieczeństwo

Zagrożenie terrorystyczne w Niemczech. Aresztowano 20-latka, który planował atak na jarmark bożonarodzeniowy

Urząd kryminalny Dolnej Saksonii (LKA) aresztował w zeszłym tygodniu 20-latka w Helmstedt. Jest on podejrzany o planowanie ataku terrorystycznego, prawdopodobnie na jarmark bożonarodzeniowy w Hanowerze - poinformowała stacja NDR.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Hannower służby i bezpieczeństwo Boże Narodzenie policja społeczeństwo migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Państwo Islamskie islam terroryzm

Hybrydowe ataki Rosji. Niemiecki dowódca NATO: polscy pogranicznicy wykonują doskonałą pracę

- Praca polskich służb granicznych jest godna pochwały, gdyż chroni państwa NATO przed prowokacjami ze strony Białorusi i Rosji - powiedział w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" gen. Jurgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielozadaniowego Korpusu Północno-Wschodniego Sojuszu Północnoatlantyckiego (z siedzibą w Szczecinie).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wschodnia flanka NATO straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 wojna hybrydowa granica Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja

Atak hybrydowy Putina. SG: dwóch polskich funkcjonariuszy rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej

Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej - z placówek Warmińsko-Mazurskiej oraz Bieszczadzkiej - rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej w ramach operacji Frontexu. W przyszłym tygodniu planowany jest wyjazd kolejnych dwóch funkcjonariuszy SG, tym razem w ramach misji doradczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia straż graniczna służby i bezpieczeństwo migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Frontex granica wojna hybrydowa Rosja

Hybrydowe działania Putina. Premier Finlandii: jesteśmy gotowi na zamknięcie całej granicy z Rosją

Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że jego kraj jest przygotowany na to, aby w razie konieczności zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że Rosja wciąż "bezwstydnie wykorzystuje" migrantów i celowo kieruje ich na granicę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica wojna hybrydowa Rosja

Śmierć nastolatka we Francji z rąk imigrantów. Antyislamska demonstracja rozbita przez policję

Jedna osoba została ciężko ranna podczas antyislamskiej demonstracji, która odbyła się wczoraj w miejscowości Romans-sur-Isere w południowo-wschodniej Francji. Manifestacja była reakcją na atak nożowników, do którego doszło podczas imprezy w ubiegłym tygodniu w pobliskim Crepol. Grupa młodych ludzi maghrebskiego pochodzenia raniła kilkanaście osób i śmiertelnie ugodziła nożem nastolatka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Paryż kryzys migracyjny 2023

Wybory w Holandii. 87 proc. wyborców głosowało na zwycięską Partię Wolności, aby ograniczyć migrację

Chęć ograniczenia migracji i azylu była głównym powodem głosowania na antyislamską i antyimigrancką Partię Wolności (PVV), która wygrała wybory parlamentarne w Holandii - wynika z badania portalu RTL Nieuws. Kierowało się tym, aż 87 proc. wyborców tej partii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia polityka migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 islam Geert Wilders

Napływ nielegalnych migrantów na wschodnią granicę Finlandii. Premier Orpo: trzeba powstrzymać atak hybrydowy

Migranci, którzy w ostatnich tygodniach przybywają pod naszą wschodnią granicę, są narzędziem w operacji hybrydowej. Za tym stoi podmiot państwowy. Mamy jasny przekaz dla Rosji. Z tym trzeba skończyć. To jest atak hybrydowy i sprawa bezpieczeństwa narodowego – oświadczył w piątek premier Finlandi Petteri Orpo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia Helsinki kryzys migracyjny 2023 kryzys na granicy