Polskie Radio
Section05
Piotr Kowalczuk

PROSTO Z RZYMU Ambasador Anna Maria Anders: miejsce Ukrainy jest w NATO

Ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders powiedziała, że miejsce Ukrainy jest w NATO i Sojusz we własnym interesie powinien jej bronić. W polskiej ambasadzie w Rzymie odbyła się uroczystość w 25. rocznicę przystąpienia Polski NATO. Więcej w relacji korespondenta Polskiego Radia w Rzymie Piotra Kowalczuka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Ukraina NATO Anna Maria Anders wojna na Ukrainie Piotr Kowalczuk Europa

Włosko-węgierski konflikt dyplomatyczny. W tle sprawa więzionej aktywistki

Włoskie media informują, że premier Giorgia Meloni w rozmowie z premierem Węgier Victorem Orbanem zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację włoskiej aktywistki antyfaszystowskiej. 39-letnia nauczycielka Ilaria Salis od niemal roku więziona jest w Budapeszcie. Za udział w atakach na węgierskich neonazistów grożą jej 24 lata więzienia. Więcej w relacji Piotra Kowalczuka, korespondenta Polskiego Radia we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Piotr Kowalczuk Węgry

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Alarmujące dane z Włoch. Tylko w tym roku przybyło tam już ponad 100 tys. imigrantów

Do środy do Włoch w tym roku przybyło przez Morze Śródziemne blisko 106 tysięcy migrantów, głównie z Tunezji i Libii. Statystyki wskazują, że odrzucana jest ponad połowa ich podań o azyl lub inną formę ochrony, co stanowi poważny, narastający problem społeczny. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy imigranci w Europie Piotr Kowalczuk migracja

"Bezpieczeństwo żywności jest naczelną zasadą". Prof. Grabowska o wstrzymaniu importu produktów rolnych z Ukrainy

- Zasada przepływu towarów jest jedną z czterech podstawowych zasad funkcjonujących w Unii Europejskiej, ale ona nie może burzyć jednolitego rynku i nie może działać przeciw producentom z państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia na temat wstrzymania przez część państw UE importu produktów rolnych z Ukrainy prof. Genowefa Grabowska, b. europoseł, znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Ukraina ŚWIAT Genowefa Grabowska zboże Piotr Kowalczuk

pr24 "To zorkiestrowana akcja". Ks. prof. Kowalczyk o atakach na św. Jana Pawła II

- Brak w tym absolutnie jakiejkolwiek znajomości kontekstu czasu, miejsca, jest to wszystko ahistoryczne, stronnicze - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Odniósł się tym samym do ostatnich ostrych ataków wymierzonych w Jana Pawła II. W ocenie księdza profesora "to dosyć zorkiestrowana akcja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II Piotr Kowalczuk

Szokujące słowa Berlusconiego na temat prezydenta Zełenskiego. "Nie rozmawiałbym z nim"

Szef należącej do włoskiej koalicji rządowej partii Forza Italia Silvio Berlusconi powiedział, że nigdy nie rozmawiałby z prezydentem Ukrainy. Obwinił Wołodymyra Zełenskiego o wybuch wojny między Ukrainą a Rosją. O szczegółach rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Silvio Berlusconi Piotr Kowalczuk

Papież zaapelował o pokój między Żydami a Palestyńczykami. "Wzywam do podjęcia wysiłków na rzecz dialogu"

Papież Franciszek wezwał do powstrzymania spirali przemocy między Żydami a Palestyńczykami. Ojciec Święty spotkał się z wiernymi w niedzielę na południowej modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra. O szczegółach rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek aktualności katolickie Piotr Kowalczuk