Polskie Radio
Section05
Lublin

Czas reporterów - Międzynarodowy Dzień Rodziny

temat związany z Międzynarodowym Dniem Rodziny proklamowanym przez ONZ w kontekście ostanich wydarzeń na Bałkanach : czystki etniczne, wysiedlanie rodzin z Kosowa i życie pod bombami dzieci serbskich. Wiek XX kończy się masową eksterminacja ludności cywilnej , rozrywaniem tradycyjnych, wielopokoleniowych rodzin, których poszczególni członkowie umieszczani są w różnych krajach i różnych obozach. Za wysiłki zatrzymania exodusu płaci coraz dotkliwiej ludność serbska. Media pełne są politycznych oskarżeń. Najmniej wiemy, co czują ludzie bezpośrednio dotknięci tragedią. Jaką drogę przebyli kobiety, starcy i dzieci ze wsi bałkańskich do Polski ? W programie usłyszymy przeżycia żony Serba, która wraz z dziećmi uciekła do Polski oraz oraz losy Albańczyków z Kosowa, którzy znaleźli się w Ośrodku dla uchodźców w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Kosowo POLSKA

Czas reporterów - Obrazy codzienności z trzech kontynentów: Afryki, Południowej Ameryki i Azji.

Dwaj reporterzy radiowi zbliżają nam dramaty dzieci, kobiet i rodzin w Botsuanie, Urugwaju, Papui Nowej Gwinei i małym plemieniu Kikuju w Kenii.: Adam Wielowieyski w reportażu "Misjonarze" poznaje nas z ojcami Zakonu Werbistów: Rafałem Sójką, Januszem Brzozowskim, Edwardem Osieckim, którzy opowiadają o swojej pracy misyjnej z miejscową ludnością. Poznajemy egzotyczne miejsca i ludzi, którzy utracili poczucie bezpieczeństwa. Z tych opowieści misjonarzy, pełnych wnikliwych obserwacji i jednocześnie ciepłego stosunku do ludzi wyłania się wstrząsający obraz rozpadu dawnych kultur, w które bezwzględnie wkracza cywilizacja rynku. Najwyższą cenę płacą dzieci tracące oparcie w tradycyjnych rodzinach. W tej sytuacji placówki misyjne biorą na siebie dodatkowe obowiązki, przede wszystjkim skierowane na niesienie pomocy dzieciom Małgorzata Sawicka, podróżniczka i reporterka radiowa z Lublina w jednej z wędrówek po Afryce poznała kobietę z Kenii, której droga życiowa jest zapisem dramatu afrykańskiej rodziny a jednocześnie żywą ilustracją opowieści misjonarzy.…
Zobacz więcej na temat:  Afryka Azja dzieci Kenia

"Nauczycielka i uczennica"

Czwartki w Studiu Reportażuy i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży, sprawom wychowania w szkole i rodzinie. Tego wieczoru spotkają się dwa głosy z dwu różnych reportaży, dwu różnych pokoleń , z dwu odległych epok, a jednak to zestawienie daje wiele do myślenia. "Nauczycielka", to tytuł reportażu Czesławy Borowik z Lublina, w którym tytułowa bohaterka, Danuta Charkowska, nauczająca w latach dwudziestych na Wołyniu z miłością opowiada o szkole i swoich uczniach. Z opowieści tej dowiadujemy się, co dawała dzieciom z różnych rodzin przedwojenna szkoła. Monolog osiemnastoletniej dziewczyny, bohaterki reportażu "Bo to jest matka" Liliany Kurzawskiej z Koszalina pokazuje dramat uczennicy, której dom nie zapewnia podstawowych warunków do nauki. Czy współczesna szkoła jest w stanie dostrzec jej problemy ?
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik dzieci Koszalin wychowanie

"Ratujcie Buźkę"

Polacy mieszkający w różnych krajach świata niemal codziennie spotykają się...w internecie w.... "Polskim Podwórku" czyli jednej w liście dyskusyjnej w języku polskim . W tym wirtualnym miejscu rodzą się realne przyjaźnie. Historia organizowania pomocy Polce uwięzionej w Dżakarcie w czasie zamieszek w Indonezji toczy się w przestrzeni internetowej i pokazuje nowe zjawisko budowanie tą drogą wspólnoty i bliskości ludzi. Właśnie poprzez internet łatwiej mobilizujemy się do działania, stać nas na serdeczność, ofiarność i troskę o człowieka, którego nie widzieliśmy na oczy. Jak to się dzieje? O tym opowiada reportaż Małgorzaty Sawickiej z Radia Lublin Audycja ta uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1998".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA internet toczeń Dżakarta