Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Jan Piekło o kolejnych przemówieniach Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas dzisiejszych spotkań w formie zdalnej przemawiał do członków australijskiego, belgijskiego i holenderskiego parlamentu. - To ważne, że prezydent Zełenski buduje przekaz we współpracy z krajami Zachodu i mówi słowa ważne. W przypadku każdego z krajów ma on przygotowany jakiś element przekazu, który jest skierowany do pewnych doświadczeń historycznych danego państwa - ocenił w "Więcej świata" Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Wołodymyr Zełenski Europa wojna 2022 Belgia Holandia Australia

Dr Karol Wasilewski: Turcja zachowuje się tak, żeby nie antagonizować Rosji

Trwa 35. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, mimo rosyjskiej zapowiedzi o ograniczeniu działań wojennych. W Stambule odbyły się ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe. Wstępnie Kijów zgodził się na przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego i rezygnację z aspiracji wstąpienia do NATO. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Władimir Putin Europa wojna 2022 Turcja Michał Strzałkowski wojna na Ukrainie Waldemar Skrzypczak

Joe Biden w Polsce – podsumowanie. Audycja specjalna w Trójce

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce dobiegła końca. W podsumowującej to wydarzenie specjalnej audycji Trójki podjęliśmy się próby jego analizy oraz oceny deklaracji i słów prezydenta USA. W dwugodzinnym programie rozmawialiśmy także o bezpośredniej przyczynie przyjazdu Joe Bidena, czyli wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joe Biden w Polsce Joe Biden Stany Zjednoczone USA Andrzej Duda wojna na Ukrainie Tomasz Miara Michał Strzałkowski

"Rosjanie grają na czas". Dr Szeligowski o kolejnych negocjacjach z Ukrainą

- Rosjanie chcą nas przekonać, że to porozumienie wisi gdzieś w powietrzu i jest do niego o wiele bliżej, niż było jeszcze kilka tygodni temu. Oczywiście nie dlatego, że to porozumienie rzeczywiście jest możliwe. W tym momencie absolutnie takie nie jest - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o planowanych negocjacjach ukraińsko-rosyjskich w Stambule dr Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Europa wojna 2022

Co wojna na Ukrainie mówi nam o współczesnej Rosji?

W jakim świetle zbrojne działania na Ukrainie pokazują Rosję? Czy wojna doprowadzi do scementowania putinowskiego systemu, czy raczej do jego załamania? Co musiałoby się stać, by Rosja wycofała się z Ukrainy? – Na te pytania w audycji "Klub Trójki" odpowiedzi szukali Michał Strzałkowski i jego goście: Grzegorz Kuczyński, znawca Rosji, oraz Bartosz Tesławski, redaktor portalu poświęconego tematyce wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Michał Strzałkowski Klub Trójki Rosja

Konończuk o sprzeciwie Ukraińców wobec kolaboracji

Rosjanie próbują tworzyć kolaboracyjne władze na zajętych terenach na południu Ukrainy. - Uważają, że to kwestia czasu, kiedy Ukraińcy wybiorą pewną stabilność bytową kosztem podporządkowania się Rosji. Uważam jednak, że to są złe założenia i że Rosjanie przejadą się na tym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Wojciech Konończuk

Rosyjskie ataki na zachodzie Ukrainy. Gen. Skrzypczak: cały kraj jest obszarem działań wojennych

Wojska rosyjskie systematycznie poszerzają obszar operacji lotniczych i atakują kolejne obiekty na zachodzie Ukrainy. - Trzeba sobie zdać sprawę, że Ukraina jest teatrem działań wojennych i uderzenia będą miały miejsce w każdym punkcie tego państwa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina lotnictwo Holandia Słowacja Patriot Lwów Kijów

Prof. Zajączkowski: ta wizyta ma bardzo duże znaczenie polityczne, symboliczne i historyczne

- To bardzo ważna wizyta, która pokazuje, że poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdeterminowane, żeby wspierać w każdej formie Ukrainę - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia wizytę premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz premierów Czech i Słowenii w Kijowie prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina

"Rosja nie negocjuje w dobrej wierze". Wojciech Konończuk o spotkaniu szefów dyplomacji

Bez znaczących postępów przebiegło spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji w Antalyi w Turcji. Dmytro Kułeba i Sergiej Ławrow nie porozumieli się w sprawie zawieszenia broni. - Minister Ławrow przyjechał bez mandatu do prowadzenia rozmów, co pokazuje, że rozmowa nie miała sensu - mówi Wojciech Konończuk z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Michał Strzałkowski

Wojna w Ukrainie – rola NATO i perspektywy zakończenia konfliktu

Jaką rolę w deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego ma do odegrania NATO? Jakie są możliwe perspektywy zakończenia wojny? – Na te pytania będą szukać odpowiedzi prowadzący Klub Trójki Michał Strzałkowski oraz jego goście: doktor Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu​ oraz doktor Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Klub Trójki Michał Strzałkowski

Ekspert o kolejnych rozmowach Macrona z Putinem

- Na pewno niepożądane by było dla całego Zachodu, gdyby żaden z przywódców nie był w kontakcie z rosyjskimi władzami. Francja pełni rolę rzecznika państw zachodnich w kontaktach z Rosją - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja Ukraina USA Michał Strzałkowski uchodźcy pomoc społeczna Władimir Putin wojna 2022 Europa serwis wschodni Emmanuel Macron Francja

Dr Raubo: dla NATO bezpieczeństwo własnych środków, personelu jest priorytetem

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą i nie wyśle swoich samolotów ani wojsk. - Nieprzekraczalna politycznie granica jest kwestią bezpośredniego zaangażowania się w te działania. Wszystkie państwa członkowskie NATO musiałyby się zgodzić na wywalczenie przewagi powietrznej w przestrzeni Ukrainy - tłumaczy dr Jacek Raubo z UAM w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja Ukraina USA NATO Michał Strzałkowski Caritas Polska uchodźcy pomoc społeczna Władimir Putin wojna 2022 Europa serwis wschodni ŚWIAT

Czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową. Dziewiąty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę

Prezydent Putin podpisał podpisał poprawki o karach za informowanie o wojnie. Rosja zablokowała Facebooka. Zaporoską Elektrownię Jądrową zajęli wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojówkarze, tzw. kadyrowcy. Rosyjscy najemnicy próbują zabić prezydenta Zełenskiego, a Biały Dom potwierdza, że Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym. Polskie Radio na bieżąco informuje o trwających działaniach wojennych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Rosja Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Łukasz Sobolewski Michał Strzałkowski elektrownia atomowa Wołodymyr Zełenski

"Rosjanie podchodzą do takich rozmów cynicznie". Ekspert o rozmowach ukraińsko-rosyjskich

Na większości kierunków jednostki rosyjskie przesunęły się nieznacznie lub toczą boje pozycyjne. Zacieśnia się pierścień okrążenia wokół Kijowa - wojska rosyjskie atakują na południowo-wschodnich obrzeżach stolicy oraz bezpośrednio na południe od miasta, na prawym brzegu Dniepru. Odbyła się też druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich. - Nawet jeśli Rosjanie zgodzą się na jakieś porozumienia, to jedynie po to, żeby pozbyć się problemów - mówi Łukasz Kulesa z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Michał Strzałkowski

Dr Usow o sprzeciwie Białorusinów wobec udziału w wojnie

- Już do każdego domu dotarło, że teraz Białorusini mają płacić za brutalne interesy Putina i Łukaszenki własnym życie i własną krwią. To dotknie każdą rodzinę, bo na dziś jest zadeklarowana powszechna mobilizacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji na Białorusi dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Białoruś Jedynka Ukraina