Polskie Radio
Section05
Beata Górka-Winter

POLSKIE RADIO 24 Wsparcie dla Ukrainy. Ekspert o pomocy liczonej w latach

- Cele Rosji, jeśli chodzi o Ukrainę, są stałe - to sianie fermentu, zajęcia terytorialne, niedopuszczanie do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa z UW. - Od państw zachodnich i od samej Ukrainy wymagane jest zaakceptowanie tego, że Ukraina będzie potrzebowała pomocy, zarówno w sektorze bezpieczeństwa, jak i innych sektorach gospodarki, przez wiele lat - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Beata Górka-Winter Europa wojna na Ukrainie

Brytyjski premier w Polsce. "Londyn może wypełnić rolę USA"

- Polska coraz lepiej współpracuje z Wielką Brytanią, biorąc pod uwagę to, że Stany Zjednoczone dzisiaj nie mogą skupić się wyłącznie na wzmacnianiu wschodniej flanki NATO. Tę rolę może odegrać Wielka Brytania - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Beata Górka-Winter Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Żukrowska Andrzej Talaga

Dr Górka-Winter o rakiecie nad Polską: nie zawsze zestrzelenie jest opłacalne

- Jeżeli system widzi, że rakieta zawraca, możemy przewidzieć, że ona wyleci. Wtedy używanie środków, które są bardzo drogie tylko i wyłącznie do tego, żeby zademonstrować gotowość do zestrzelenia nie jest rozważną decyzją - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji rozważane były także inne scenariusze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Beata Górka-Winter POLSKA służby i bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Wojsko Polskie

PR24 Dr Beata Górka-Winter: opinia międzynarodowa zaskoczyła Izrael. Władze liczyły na pełne poparcie

- W sytuacji każdego konfliktu z Palestyńczykami, a zwłaszcza teraz, kiedy mieliśmy do czynienia z tak agresywnym atakiem Hamasu na Izrael, władze izraelskie były przekonane, że społeczność międzynarodowa, wielkie państwa jak USA, będą Izrael popierać bezwarunkowo, tak jak działo się to w poprzednich odsłonach konfliktu. Teraz widzimy, że były to oczekiwania zbyt wygórowane - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Beata Górka-Winter Przemysław Lis ŚWIAT Bliski Wschód

"Te walki potrwają jeszcze długo". Dr Beata Górka-Winter o sytuacji na Ukrainie

- Na pewno wchodzimy w bardziej gorący okres, gdy zarówno Rosjanie będą nacierać mocniej, ale i Ukraińcy będą prowadzić kontrofensywę, czekają nas kolejne bardzo trudne tygodnie. Oczywiście Ukraińcy robią, co mogą, mamy uszkodzenie mostu Krymskiego czy pożar w bazie wojskowej na Krymie […], jednak ofensywa toczy się wolniej i mniej spektakularnie, niż zakładaliśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie NATO Magdalena Złotnicka Beata Górka-Winter

"W każdej sytuacji jest w stanie powiedzieć coś złego o Polsce". Prof. Grabowska o słowach Verhofstadta

Belgijski europoseł Guy Verhofstadt napisał na Twitterze, że Polska "nie otrzyma unijnych funduszy". - Prawnie ta wypowiedź nie ma absolutnie żadnego znaczenia […]. Decyzję podjęła Rada Unii Europejskiej 17 czerwca i ona jest ważna. Nie było nikogo, kto w ramach Rady głosowałby przeciw przyznaniu Polsce tych funduszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i była europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa Guy Verhofstadt Genowefa Grabowska Unia Europejska Beata Górka-Winter