Polskie Radio
Section05
Michał Wójcik

Ziobro: podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem

- Podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa opracowanym przez ekspertów jest naszym obywatelskim obowiązkiem - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że resort prowadzi intensywne prace w celu zapobiegania zagrożeniu koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus wirusy zapalenie płuc zdrowie bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Zbigniew Ziobro Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA

"Sądy popełniły błędy". Wiceminister sprawiedliwości ws. odebrania matce 11 dzieci

Podczas konferencji w Wierzbicy na południu województwa łódzkiego wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik potwierdził swoją wcześniejszą opinię, że w sprawie odebrania matce 11 dzieci "sądy popełniły błędy", a bieda nie może być jedyną przesłanką tak drastycznych decyzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości pomoc społeczna sąd sądownictwo reforma sądownictwa

Sprawa odebrania matce 11 dzieci. Wiceminister sprawiedliwości: zajmie się tym prokuratura

Do postępowania w sprawie odebrania matce jedenaściorga dzieci w Wierzbicy w woj. łódzkim przystępuje prokuratura. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że to skutek rozmów prowadzonych przez resort z Prokuraturą Krajową. Jak zapewnił, sytuacją w rodzinie zajmuje się kilka osób z ministerstwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości dzieci prokuratura

Michał Wójcik: bieda nie jest powodem, by odbierać rodzicom dzieci

– Dzieci nie należy odbierać rodzicom wyłącznie z powodu biedy. Mówi o tym przygotowana przez nas ustawa, która weszła w życie cztery lata temu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do sprawy pani Magdaleny z Wierzbicy w woj. łódzkim, której sąd nakazał odebrać jedenaścioro z piętnaściorga dzieci, bo jest zbyt biedna, by je wychowywać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości dzieci społeczeństwo sąd Trójka polityka

Wójcik ws. raportu NIK: to Ziobro wypowiedział wojnę przestępcom gospodarczym

- Do 2016 r., czyli do wejścia w życie ustawy Prawo o prokuraturze, prawie w ogóle nie prowadzono walki z przestępcami gospodarczymi - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak dodał, ws. raportu NIK o odzyskiwaniu mienia z przestępstw doszło do "gigantycznej manipulacji". - Raport ujawniono już w 2018 r., a resort już się do niego odnosił - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wójcik przestępczość przestępczość gospodarcza NIK Zbigniew Ziobro

Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

- Dyskurs w ostatnim czasie toczy się wokół pytania o to, czy UE, KE mogą wkraczać w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, gdyż na to się nie umawialiśmy, wstępując do UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Krzysztof Świątek sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

Wójcik: postanowienie TSUE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym

- We wniosku KE nie ma informacji o żadnych karach. (...) Postanowienie TSUE musi być zgodne z polską konstytucją  - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentując doniesienia medialne o karach finansowych które, TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo sąd reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wójcik Komisja Europejska POLSKA

Będzie odpowiedź TSUE na podpis prezydenta? Wiceszef MS: nie spodziewam się orzeczenia

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że nie spodziewa się wydania przez TSUE orzeczenia zabezpieczającego dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Dodał jednak, że orzeczenia Trybunału zawsze były przez rząd respektowane.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda reforma sądownictwa sądownictwo Michał Wójcik POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Sprawiedliwości

Wójcik o odtajnieniu materiałów ws. Kaczmarka: prokurator ma prawo ujawnić taki materiał

- Jeżeli przemawia za tym interes społeczny i nie ma obawy niebezpieczeństwa dla prowadzenia dalszego postępowania, prokurator ma prawo ujawnić taki materiał - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o to, czy dojdzie do odtajnienia materiałów ws. Tomasza Kaczmarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Tomasz Kaczmarek agent Tomek prokuratura Ministerstwo Sprawiedliwości

"To nie ustawa kagańcowa, to zdjęcie kagańca ze społeczeństwa". Wójcik o reformie sądownictwa

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości, określenie zasad jego funkcjonowania jest wyłączną właściwością państwa członkowskiego Unii Europejskiej - ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik. - Jest wiele przekłamań i manipulacji w sprawie realizowanej w Polsce reformy systemu sprawiedliwości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Unia Europejska prawo