Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości: nie chcemy walki z sędziami

Trwają prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Zakłada m.in. zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk, wprowadzenie zasady niezmienności składu sądu i utworzenie izby dyscyplinarnej.  Zmiany mają dotyczyć także Krajowej Rady Sądownictwa. – Nie będzie wojny z sędziami. Polska potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości, od 27 lat tego nie było. Jest 10 tys. sędziów, a 40 proc. nie orzeka – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy POLSKA

"Reforma KRS sprzeczna ze standardami europejskimi"

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w sposobie wyboru sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Piętnastu jej członków wybierać miałby Sejm. – Normy konstytucyjne, które gwarantują niezależność KRS trzeba niezwykle szanować. Żadna zmiana ustawowa nie powinna powodować, że tworzymy nieuprawniony nacisk polityczny na wymiar sprawiedliwości  – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bodnar Trybunał Konstytucyjny krs Rzecznik Praw Obywatelskich Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Mazguła

"Rząd chce poddać władzę sądowniczą kontroli politycznej"

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w sądownictwie. Jedną z propozycji resortu są zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Resort chce, by parlament wybierał skład KRS, na wzór wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwko zmianom jest środowisko prawnicze. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Stefan Sękowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo krs Andrzej Duda

Andrzej Dera: jest potrzeba głębokiej zmiany w sądownictwie

– Stan polskiego sądownictwa jest bardzo zły. Świadczą o tym też ostatnie przypadki sędziów, którzy zostali przyłapani na drobnych kradzieżach. To jest dla mnie rzecz niebywała i kuriozalna – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Dera Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krs sądownictwo Warszawa metropolia aglomeracja warszawska

Polskie sądownictwo w przededniu reform

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości to jedno z głównych haseł jakimi posługiwało się PiS przed wyborami. Temat nie zniknął. Jak przekonywał 10 lutego w "Sygnałach dnia" Jarosław Kaczyński, system sądownictwa panujący w Polsce to "wielka zgnilizna", którą trzeba w końcu "zacząć leczyć". O najważniejszych punktach reform tej dziedziny życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński z Wyższej Europejskiej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński konstytucja Ministerstwo Sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości: "Będziemy naprawiać szkody"

– Będziemy wracać do spraw z przeszłości, będziemy naprawiać szkody – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Dziś Sejm uchwalił ustawę powołującą komisję weryfikacyjną, która zajmie się kwestią reprywatyzacji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości reprywatyzacja prawo Prawo i Sprawiedliwość Warszawa Marcin Warchoł Adrian Klarenbach Komisja Weryfikacyjna Sejm

Spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Waldemar Żurek