Polskie Radio
Section05
Mińsk

"Zagrożenie bombowe", "zbieg okoliczności". Białoruska telewizja pokazała reportaż o samolocie Ryanair

Białoruska telewizja państwowa ONT wyemitowała w środę około godzinny materiał o okolicznościach lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z Aten do Wilna, który określa jako "śledztwo dziennikarskie". Przekonuje w nim, że służby Białorusi nie wiedziały, że na pokładzie samolotu był Raman Pratasiewicz. Tymczasem jak informują niezależne mińskie media internetowe powołując się na ustalenia kanadyjsko-amerykańskiego magazynu "Vice", bloger był już obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami. 
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś samolot Mińsk

"Konsekwentna międzynarodowa presja jedyną metodą na dyktatorów". Wiceszef MSZ o Białorusi

- Jedyną metodą na dyktatorów, jak Aleksander Łukaszenka, jest konsekwentna presja społeczności międzynarodowej i sankcje, które powinny trwać aż do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi - ocenił w piątek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mińsk Białoruś więźniowie polityczni Aleksander Łukaszenka Unia Europejska grupa wyszehradzka

"Powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju". Waszczykowski o sankcjach na Białoruś

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że sankcje nakładane na Białoruś powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju. W Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS stwierdził, że zaskoczyła go szybka reakcja Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA Trójka Beata Michniewicz Witold Waszczykowski Mińsk Aleksander Łukaszenka sankcje Unia Europejska

Ekspert o zatrzymaniu samolotu w Mińsku: mamy do czynienia z operacją służb specjalnych

Po wymuszeniu przez białoruskie władze lądowania samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowaniu lecącego nim opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA, coraz więcej państw ogłasza białoruską przestrzeń powietrzną za obszar niebezpieczny i wprowadza zakaz lotów nad Białorusią. Tak zrobiły Litwa, Łotwa i Ukraina. Nad Białorusią nie latają też samoloty węgierskiej linii Wizz Air.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja Mińsk Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Ryanair Michał Strzałkowski

Europejscy przywódcy dyskutują m.in. o Białorusi i Rosji. Trwa szczyt UE w Brukseli

Trwa unijny szczyt w Brukseli. Pierwszym tematem jest Białoruś. Europejscy przywódcy mają rozmawiać o porwaniu w niedzielę przez białoruskie władze samolotu lecącego z Aten do Wilna. Rzecznik szefa Rady poinformował na Twitterze, że debata odbędzie się w szczególnych okolicznościach. Aby zapewnić "poufność dyskusji", przewodniczący Rady zwrócił się o przeprowadzenie debaty bez urządzeń elektronicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Unia Europejska

Zatrzymanie samolotu w Mińsku. Wiceszef MSZ: akt terroryzmu ze strony Białorusi

- Zmuszenie do lądowania na Białorusi samolotu linii Ryanair i uprowadzenie opozycyjnego dziennikarza było aktem terroryzmu państwowego i wymaga to mocnej, spójnej odpowiedzi Unii Europejskiej - mówił w poniedziałek w stacji BBC wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia Białoruś Rosja samolot terroryzm Ministerstwo Spraw Zagranicznych BBC Mińsk Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej

Dyplomatyczna wymiana ciosów na linii Mińsk-Ryga. Chodzi o wywieszenie historycznej flagi Białorusi

Białoruskie władze zażądały opuszczenia kraju przez ambasadora i wszystkich dyplomatów, a także personel techniczny ambasady Łotwy w Mińsku. Łotysze na opuszczenie Białorusi dostali 48 godzin. W ambasadzie ma pozostać jeden pracownik administracyjno-techniczny, który będzie pilnował budynku. W odpowiedzi na te działania łotewskie MSZ postanowiło o wydaleniu ambasadora Białorusi i całego personelu dyplomatycznego tego kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Łotwa Ryga konflikty międzynarodowe