Polskie Radio
Section05
Mińsk

Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy z Białorusią: jeśli ulegniemy, takich "obozowisk" będzie więcej

- Cudzoziemcy koczujący w Usnarzu Górnym legalnie trafili na Białoruś, ale w sposób nielegalny chcą wjechać do UE - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. - To w pewnym sensie wojna nerwów. Jeśli jej ulegniemy, takich "obozowisk" będzie więcej, a do tego nie można dopuścić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy granica migracja Unia Europejska Białoruś Mińsk straż graniczna Wojsko Polskie wojsko społeczeństwo imigracja

"Służby specjalne Białorusi nie były zaangażowane". Partnerka Pratasiewicza udzieliła wywiadu państwowej telewizji

W przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku w maju mógł być zaangażowany ktoś ze współpracowników Ramana Pratasiewicza – oświadczyła Sofija Sapiega, partnerka tego białoruskiego dziennikarza, w wywiadzie dla państwowej telewizji Biełaruś 1. Podobnie jak Pratasiewicz Sapiega jest objęta sprawą karną i przebywa w areszcie domowym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Mińsk społeczeństwo służby specjalne reżim

Białoruskie MSZ potępia nowe sankcje. "Te kraje kierują się zimną kalkulacją geopolityczną"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi "stanowczo potępiło" Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Kanadę za nałożenie na Mińsk kolejnych sankcji. W wydanym oświadczeniu resort napisał, że kraje te "po raz kolejny zademonstrowały całkowite lekceważenie prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań oraz obnażyły prawdziwe cele swojej polityki wobec Białorusi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś polityka sankcje sankcje USA reżim Mińsk

Łukaszenka świętuje kolejny rok prezydentury. Specjalna konferencja w rocznicę wyborów na Białorusi

Aleksander Łukaszenka weźmie w poniedziałek udział w konferencji prasowej dla dziennikarzy i zaproszonych przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa. Rozmowa z udziałem kilkuset osób odbędzie się w Pałacu Niepodległości w Mińsku i będzie transmitowana w białoruskiej telewizji państwowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Mińsk

Wojna handlowa w wykonaniu Mińska. Władze białoruskiej stolicy kazały usunąć z najlepszych półek towary m.in. z Polski

Władze Mińska zażądały od sieci handlowych, by usunęły z "najlepszych półek" sklepowych w supermarketach towary z krajów, które wprowadziły sankcje wobec władz Białorusi, m.in. Polski, Litwy i Ukrainy. Poinformował o tym mer stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim gospodarka białorusi pieniądze Mińsk handel ŚWIAT Europa

Wkrótce ukaże się publikacja "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki"

Polscy dziennikarze postanowili zebrać w książkę biografie dwudziestu białoruskich dziennikarzy, zatrzymanych przez reżim Łukaszenki, a dochód z jej wydania przeznaczyć na pomoc dla nich. Publikacja „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki” ma się ukazać 9 sierpnia 2021 roku, w rocznicę zakończonych przelewem krwi protestów, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest areszt Maciej Jastrzębski dziennikarze KSIĄŻKA wolność prasy wolność słowa propaganda przemoc Mińsk Małgorzata Frydrych

Mijają cztery miesiące od uwięzienia Andrzeja Poczobuta. "Polacy na Białorusi wciąż są prześladowani"

Dziś mijają cztery miesiące od czasu zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz z Grodna jest przetrzymywany w areszcie więziennym w Żodzinie pod Mińskiem. W tym samym miejscu jest więziona również Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. - Członkowie Związku Polaków na Białorusi wyjdą, żeby przypomnieć, że Polacy w tym kraju wciąż są prześladowani - podkreślił Andrzej Pisalnik w rozmowie z Polskim Radiem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Białoruś Mińsk Europa areszt represje Włodzimierz Pac

Minęły cztery miesiące od uwięzienia Andrzeja Poczobuta

Dziś mijają cztery miesiące od czasu zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz z Grodna jest przetrzymywany w areszcie więziennym w Żodzinie pod Mińskiem. W tym samym miejscu jest więziona również Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. - Członkowie Związku Polaków na Białorusi wyjdą, żeby przypomnieć, że Polacy w tym kraju wciąż są prześladowani - podkreślił Andrzej Pisalnik w rozmowie z Polskim Radiem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Białoruś Mińsk Europa areszt represje Włodzimierz Pac ŚWIAT

Spotkanie szefów MSZ. Rau: reakcja Białorusi na sankcje UE nie pomaga w rozwiązaniu konfliktu

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że działania odwetowe reżimu w Mińsku w odpowiedzi na unijne sankcje nie pomagają w rozwiązaniu konfliktu na Białorusi i w relacjach ze Wspólnotą. Chodzi o podsycanie kryzysu migracyjnego i pomaganie nielegalnym imigrantom w przedostaniu się na teren Unii Europejskiej, głównie na Litwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Białoruś Mińsk Unia Europejska Litwa migracja

Represje wobec niezależnych mediów na Białorusi. Kolejni dziennikarze opuszczają kraj

Po fali zatrzymań niezależnych dziennikarzy na Białorusi i masowych rewizjach, znani białoruscy dziennikarze opuszczają swój kraj. Dźmitry Łukaszuk, redaktor rozgłośni Euroradio, wyjechał do Polski, a publicysta Radia Swaboda Wital Cyhankou na Ukrainę. Obaj dziennikarze, którzy opuścili Białoruś, należą do weteranów niezależnego dziennikarstwa w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś dziennikarstwo opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Mińsk

Białoruś odpowiada na sankcje UE. Mińsk zawiesza udział w Partnerstwie Wschodnim

Białoruś zawiesza swój udział w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego oraz odwołuje przedstawiciela przy Unii Europejskiej. W związku z sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską wobec Białorusi szef delegatury UE w Republice Białorusi Dirk Schübel został dziś wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie dyplomacja sankcje Unii Europejskiej Mińsk Aleksander Łukaszenka

"Zagrożenie bombowe", "zbieg okoliczności". Białoruska telewizja pokazała reportaż o samolocie Ryanair

Białoruska telewizja państwowa ONT wyemitowała w środę około godzinny materiał o okolicznościach lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z Aten do Wilna, który określa jako "śledztwo dziennikarskie". Przekonuje w nim, że służby Białorusi nie wiedziały, że na pokładzie samolotu był Raman Pratasiewicz. Tymczasem jak informują niezależne mińskie media internetowe powołując się na ustalenia kanadyjsko-amerykańskiego magazynu "Vice", bloger był już obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami. 
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś samolot Mińsk