Polskie Radio
Section05
Odessa

Wojska rosyjskie chcą zająć Odessę. Grzywaczewski: to jeden z najważniejszych ośrodków

- Dotarłem do Odessy, miasta, w którym dotychczas na szczęście nie dochodziło do walk, ale jednocześnie miasta, które jest wskazywane jako potencjalny główny cel rosyjskiego desantu morskiego. Jest to bardzo ważny ośrodek zarówno o znaczeniu strategicznym, jak i ekonomicznym, ale także historycznym - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski (wysłannik TVP World na Ukrainie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ukraina Rosja Władimir Putin serwis wschodni wojna 2022 Odessa Europa

Prezydent Ukrainy ostrzega: Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" w mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Europa Odessa Wołodymyr Zełenski serwis wschodni Władimir Putin konflikty międzynarodowe

Trwa bombardowanie ukraińskich miast. Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów

Rosyjskie wojska nie przestają bombardować ukraińskich miast. Po raz drugi nie udało się ewakuować cywilów z oblężonego Mariupolu, gdyż Rosjanie zaczęli strzelać do uciekających. Okupanci kolejny dzień z rzędu próbują przedrzeć się do Kijowa. Najgorsza sytuacja panuje w podkijowskich miejscowościach położonych na zachód od stolicy: Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Wielu cywilów próbuje wydostać się z terenów objętych działaniami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów Rosja Odessa Mariupol Wołodymyr Zełenski Winnica ONZ Wojciech Cegielski Paweł Buszko

Sukces ukraińskich żołnierzy. W obwodzie odeskim zestrzelono dwa rosyjskie samoloty bojowe

Jak poinformował szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko, dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w regionie na południu Ukrainy. Ich pilotów wzięto do niewoli. Z kolei władze obowdu ługańskiego przekazały, że rosyjscy żołnierze strzelali do cywilów. Trzy osoby zostały ranne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Odessa Ługańsk samolot

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny