Polskie Radio
Section05
Odessa

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Wojenne relacje Polaków z Odessy i Mikołajowa

Wojna ciągle trwa. A jej skutki odczuwają mieszkańcy całej Ukrainy. Wyjątkiem nie są Polacy, którzy zostali w miejscowościach południowej części państwa. To oni borykają się z trudnościami życia codziennego, ale mimo to niosą też pomoc swoim rodakom i walczącym żołnierzom na froncie. O sytuacji w Odessie i Mikołajowie na południu Ukrainy opowiedzieli miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Lwów Chersoń Odessa

Rosja barbarzyńsko ostrzelała Odessę z irańskich dronów. 1,5 mln osób pozbawiono prądu, trwają naprawy

W Odessie i obwodzie odeskim po nocnych ostrzałach Rosji 1,5 miliona osób pozbawionych zostało prądu. Według ukraińskiego regulatora energetycznego DTEK względu na rozległe zniszczenia kompleksowa naprawa systemu energetycznego w obwodzie odeskim może potrwać nawet 2-3 miesiące. Administracja obwodowa dodaje, że tam gdzie, to możliwe, dostawy prądu są przywracane na bieżąco. Obwód odeski został ostrzelany z irańskich dronów. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 broń Odessa energia elektryczna

38. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn: filmy praktycznie z całego świata

Już w ten piątek w Warszawie rozpocznie się prawdziwe święto kina. Mowa o 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym, podczas którego obejrzymy 156 filmów z całego świata. Filmem otwarcia w Konkursie Głównym będą "Niebezpieczni dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. Podczas tegorocznego festiwalu mocno zaznaczy się również kino ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Patryk Michalski Joanna Sławińska Warszawski Festiwal Filmowy Stefan Laudyn Odessa Ukraina