Polskie Radio
Section05
Polska w Unii Europejskiej

W Niemczech prawo krajowe nad prawem UE. U nas odwrotnie?

- Trybunał niemiecki orzekł, że prawo niemieckie jest ponad europejskim, a w Polsce Trybunał Konstytucyjny za czasów pana Rzeplińskiego już zdążył służalczo orzec, że prawo europejskie jest ponad prawem polskim – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Rafał Ziemkiewicz prawo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Ryszard Czarnecki: Polska ma prawo do własnej polityki migracyjnej

– Cieszy mnie decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji. Polska nie jest pierwsza i nie jest wyjątkiem w tym względzie – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do słów Joachima Brudzińskiego, który ma zarekomendować premierowi odstąpienie od Globalnego Paktu na rzecz Migracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka migracja imigranci w Europie imigracja Unia Europejska Ryszard Czarnecki POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Po skierowaniu skargi KE chce monitoringu Polski. Komentarz

Komisja Europejska po skierowaniu skargi przeciw Polsce dotyczącej ustawy o SN, chce by unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał monitoring naszego kraju. - Od kiedy Komisja ujawniła decyzję o skierowaniu skargi, zachowuje się tak, jakby prowokowała wydanie jakiegoś orzeczenia, które byłoby niewykonalne dla Polski - skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Eksperci: Trójmorze jest ważne dla rozwoju Polski

Gośćmi kolejnej edycji Forum Prawo dla Rozwoju w Krakowie będą m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie sprawiedliwości państw Trójmorza. O tej inicjatywie mówili w Polskim Radiu 24 Michał Sadłowski (Fundacja Instytut Prawa Wschodniego) i Aleksander Arabadźić, specjalista ds. bezpieczeństwa w rejonie półwyspu bałkańskiego i relacji międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Polska w Unii Europejskiej

Politolog o wysłuchaniu Polski: fakty nie mają znaczenia

- Ani fakty, ani konkrety nie mają znaczenia. Znaczenie ma rozgrywka, jaka toczy się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), odnosząc się do wtorkowego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Europarlament Europa Sąd Najwyższy sądownictwo Frans Timmermans

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje

W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Unia Europejska Europa Andrzej Duda Rumunia Bukareszt Polityka PR24 Polska w Unii Europejskiej polityka

Prawnik: tym pozwem KE chce uderzyć w Polskę

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przygotował pozew do unijnego Trybunału przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. – Jest to szukanie jakiegoś instrumentu, "pałki", żeby uderzyć niepokornego po głowie – skomentował w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Lewandowski, adwokat z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Frans Timmermans Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Po orędziu przewodniczącego KE. Komentarz eksperta

- Przedstawione przez Junckera propozycje zmierzają do federalizacji polityki migracyjnej, a zatem przejęcia jej przez Komisję Europejską i inne instytucje europejskie. To już nie państwa będą decydować o swoich granicach. To zmierza w dość niepokojącym kierunku - ocenił orędzie szefa KE gośc Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie ŚWIAT