Polskie Radio
Section05
Powązki

Zasłużeni polscy oficerowie spoczęli na Powązkach

Oficerowie II Rzeczypospolitej pochowani na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach. Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Floyar-Rajchman spoczęli obok siebie, w kwaterze żołnierzy bitwy 1920 roku. O ich dokonaniach, a także znaczeniu sobotnich uroczystości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powązki II wojna światowa Ignacy Matuszewski

IPN alarmuje: na Łączce użyto w latach 80. koparek

Instytut Pamięci Narodowej podsumował trwające 3 tygodnie prace na kwaterze na Łączce na Warszawskich Wojskowych Powązkach. Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, kierujący pracami ekshumacyjnymi poinformował, że odnaleziono szczątki co najmniej kilkunastu osób. W Kwaterze "Ł", zwanej Łączką, w latach 40. i 50. XX wieku komuniści potajemnie grzebali swoje ofiary - działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN komunizm Powązki

"Wierzę, że znajdziemy szczątki gen. Nila i Pileckiego"

- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf HISTORIA historia Polski Powązki Witold Pilecki